Najciekawsze kryminały II kwartału 2020 roku

Krajewski, Chmielarz czy Rogoziński, a także kilka intrygujących debiutów – wymieniamy najciekawsze kryminały II kwartału 2020. To subiektywne zestawienie tytułów, które zrobiły na nas największe wrażenie i na które warto zwrócić uwagę, jeśli je przegapiliście.

ZOBACZ TERAZ NAJLEPSZE POLSKIE KRYMINAŁY 2020 ROKU!’

Cham z kulą w głowie – Ziemowit Szczerek

Cham z kulą w głowie to połączenie kryminału noir, powieści sensacyjnej i historii alternatywnej. To także zupełnie nowa odsłona prozy Szczerka – mroczna, przesiąknięta zbrodnią i namiętnościami. Powieść dojrzała i trudna w odbiorze, diametralnie różna od typowych kryminałów na polskim rynku. Powieść wymagająca, ale i dopracowana w każdym detalu. Autor nie boi się pisać odważnie, zachowując przy tym dystans do siebie, historii jak i gatunku, w który się wpisuje.

Czerń – Małgorzata Oliwia Sobczak

Czerń to wciągająca lektura, po którą powinien sięgnąć każdy fan historii z dreszczykiem. Małgorzata Oliwia Sobczak stworzyła historię, którą mogłaby obdzielić więcej niż jedną powieść. Jej bohaterowie są różnorodni i interesujący, dający się lubić lub wręcz przeciwnie. Główny bohater to postać, którą chciałoby się mieć po swojej stronie w przypadku realnego zagrożenia. Jako prokurator, Leopold Bliski nie zawsze działa zgodnie ze standardami, przepisy jednak łamie dla dobra śledztwa. Jego zaangażowanie w prowadzone postępowania, choć irytuje wielu jego współpracowników, ponownie staje się kluczowe dla rozwikłania sprawy. Wielowątkowa, intrygująca, trzymająca w napięciu Czerń czyta się ekspresowo. I to właściwie jej jedyny minus, bo po zamknięciu książki ma się ochotę na więcej.

Gra w Nigdy – Jeffery Deaver

Mistrz suspensu, Jeffery Deaver, powraca z zupełnie nową serią. W Grze w nigdy autor losów Lincolna Rhyme’a kolejny raz udowadnia, że jest niekwestionowanym mistrzem gatunku. Jego najnowsza powieść to połączenie kryminału i thrillera w najlepszym wydaniu. Zaskakująca rozgrywka, której otwarte zakończenie daje nadzieje na dalszą mocną historię.

Kieszonkowiec – Fuminori Nakamura

Propozycja dla wielbicieli ambitnej prozy z Kraju Kwitnącej Wiśni. Fuminori Nakamura korzysta obficie z gotowych konwencji gatunkowych, ale jednocześnie kadrowe kalki i konserwatywną narrację podporządkowuje własnej, twórczej wizji. Dzięki temu autor Kieszonkowca przekroczył problem gatunkowości, a jego książka gangsterska z elementami noir, to tak naprawdę unikatowy, artystyczny projekt, który w efekcie końcowym należy rozliczać nie tylko z misji niesienia rozrywki (spełnionej w 100%), ale także jako indywidualny eksponat sztuki.

Kobieta z Blizną – Jussi Adler-Olsen

Kobieta z blizną to jak przystało na Adler-Olsena proza brutalna i wyrazista, oparta na niejednoznacznej i zaskakującej fabule, w której nic nie jest takie, jak się początkowo zdaje. Choć jest to już siódmy tom cyklu, autor wciąż trzyma poziom i oferuje wiele oryginalnych pomysłów, wabiąc czytelników w fabularną pułapkę, z której ucieczka sprawia mnóstwo radości. Dzięki temu śledzimy akcję z zainteresowaniem do samego końca.

Odmęt – Jacek Łukawski

Zapowiedź: "Odmęt" Jacek Łukawski - Mechaniczna Kulturacja

Zaskakując zwrot w karierze Łukawskiego, który zdobył popularność na gruncie prozy fantastycznej. Odmęt to jego kryminalny debiut i to debiut naprawdę udany. Książka stoi przede wszystkim intrygującym protagonistą – ekscentrycznym prokuratorem Painerem. Małomiasteczkowa sceneria, sekrety lokalnej społeczności i spora dawka psychologii sprawiają, że czyta się Odmęt wybornie. A że to początek serii, to można mieć nadzieję, że Łukawski jeszcze nas zaskoczy.

Piętno – Przemysław Piotrowski

Nowa książka Piotrowskiego w pierwszej kolejności zwraca na siebie uwagę fascynującą okładką, ale tak naprawdę liczy się zawartość. Autor Radykalnych lubi kontrowersyjne tematy i po takie sięga również tuta, mierząc się chociażby ze sprawą pedofilii. To ponadto mocna i brutala historia przyjmująca formę dobrej i wyrazistej rozrywki.  Piętno to kawał mocnej i wciągającej lektury.

Pomocnik Kata – Marek Krajewski

Pomocnik Kata stanowi ciekawą mieszankę wątków kryminalnych i szpiegowskich. Wciągającą historię autor doprawia krwawymi i brutalnymi rozgrywkami między policją, agentami Dwójki i bolszewikami, z prawdziwym zamachem na ambasadora ZSRS w tle. Nie brakuje również klimatu II Rzeczypospolitej i odniesień do naszej najnowszej historii. Dzięki temu od powieści nie sposób się oderwać, aż do finałowego rozstrzygnięcia.

Teściowe muszą zniknąć – Alek Rogoziński

Teściowe muszą zniknąć to rewelacyjna komedia pomyłek i absurdów.  Autor świetnie kreśli współczesne przywary wyolbrzymiając je do granic możliwości. Pokazuje przy tym jak przez szkło powiększające, co tak naprawdę trapi nasze społeczeństwo, które nie może znaleźć wspólnego języka i przysłowiowego złotego środka. Do tego lekka i ciekawie nakreślona intryga z siedemnastowiecznym skarbem w tle. Świetna przygoda i salwy śmiechu i parsknięć, które co rusz wylatują z naszych ust. Dobra zabawa gwarantowana.

Wrzask – Izabela Janiszewska

Wrzask to kolejny ciekawy na polskim rynku debiut kryminalny. Książka Janiszewskiej trzyma w napięciu do ostatnich stron. Autorka zaskakuje nie tylko intrygującą fabułą, ale i dobrze rozpisanymi bohaterami, doświadczonymi przez życie. W miarę wiarygodnymi i dającymi się polubić. Ta historia to nie tylko kryminalna intryga, ale również krzyk – wrzask sprzeciwu wobec zła. Nic tu nie jest oczywiste i poza czystą rozrywką dostajemy również współczesne problemy społeczeństwa, których najczęściej nie dostrzegamy. Autorka zmusza nas jednak, abyśmy zwrócili na nie uwagę.

Wyrwa – Wojciech Chmielarz

Wyrwa to dramatyczny thriller o rodzinnej tragedii i próbie radzenia sobie z traumą po stracie najbliższych. Jest to także brutalna opowieść o rodzinnych sekretach i problemach, o błędach, które popełniamy i życiu z ich konsekwencjami. Czasami są to błędy przypadkowe, a czasami czynione świadomie i z premedytacją. Z tymi żyje się najciężej.

Zapłacz Dla Mnie – Piotr Borlik

 

Zapłacz Dla Mnie to kolejna pozycja w portfolio Piotra Borlika, która nie pozwala przejść obok siebie obojętnie. Historia jest niesamowita, dobrze napisana, mocna i wyrazista. Kryminał pełną gębą, który zaczyna się mocnym uderzeniem i trzyma w napięciu do samego końca, dając nadzieję na ciąg dalszy. Początek nowej serii, po debiutanckiej trylogii publikowanej w minionym roku pozwala uwierzyć, że mamy do czynienia z nową gwiazdą polskiego kryminału.

Zaśpiewaj mi Kołysankę – Ryszard Ćwirlej

Zaśpiewaj mi kołysankę to pozycja obowiązkowa dla miłośników retro-kryminału z elementami szpiegowskimi. Intrygująca, wyrazista i wielowątkowa historia wciąga bez reszty. Wysoki poziom i niezawodna rozrywka w tym przypadku idą ze sobą w parze. Czekamy więc z niecierpliwością na kolejną historię z podkomisarzem Fischerem w roli głównej.

ZOBACZ TERAZ NAJLEPSZE POLSKIE KRYMINAŁY 2020 ROKU!’

 
 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RANKINGÓW, NEWSÓW I RECENZJI?
KLIKNIJ LUBIĘ TO!

 

Redakcja Administrator