hothot 2inneinne książkaKryminalna KulturacjaKsiążkitop książka

TOP 10: Najlepsze polskie kryminały 2020

Najlepsze polskie kryminały 2020 to nasze kolejne podsumowanie minionego roku. Poniżej znajdziecie wybór najciekawszych naszym zdaniem kryminałów 2020 roku. Kolejność alfabetyczna. Dajcie znać w komentarzach, jakie kryminały zrobiły na Was największe wrażenie.
Bez reszty. Wojtek Miłoszewski

Bez Reszty to druga część kryminału Kastor. To brutalna, mocna historia, wyraziści bohaterowie i czasy, o których wielu ludzi wolałoby zapomnieć. Transformacja dała w kość wielu, a dorobili się na niej głównie przestępcy. Nic więc dziwnego, że czasy te są idealnym tłem policyjnej opowieści, która wciąga bez reszty.

Córka Nieboszczyka. Joanna Jodełka

Pozytywne tegoroczne zaskoczenie, nieco lżejsza opowieść na tle wielu mrocznych i brutalnych kryminałów. Córka Nieboszczyka to historia prosta, ale niebanalna. Potrafi wciągnąć, zaskoczyć i rozśmieszyć. Duet detektywów amatorek, to naprawdę świetny pomysł, szczególnie że są całkowitymi przeciwnościami siebie. Ich pseudo śledztwo nie tylko jest zabawne, ale pozwala czytelnikom poznać całą niesamowitą rodzinę, serwując przy tym mnóstwo przygód i zabawy.

Czerwony Świt. Jędrzej Pasierski

Jędrzej Pasierski w krótkim czasie stał się jednym z ciekawszych autorów na polskiej scenie kryminału. Jego Czerwony świt to solidny kryminał z dobrze nakreśloną intrygą i wyrazistą protagonistką, którą zdążyliśmy już poznać w poprzednich tomach. Warwiłow skrupulatnie pnie się do przodu w trudnym śledztwie, starając się je połączyć z codziennym życiem. Nic tu nie jest na siłę podkoloryzowane. Autor idealnie wykorzystuje szarą wielkomiejską rzeczywistość, aby ukazać problemy zwykłych ludzi jak i celebrytów, których życie idealne jest tylko na ekranach telewizorów.

Dziedzictwo von Schindlerów. Wojciech Wójcik

Dziedzictwo von Schindlerów to kawał mocnej i wyrazistej historii, w której umiejętnie przeplatane są bardzo zróżnicowane wątki. Każdy element jest zależny od drugiego, a wszystkie razem składają się na pełnokrwistą kryminalną opowieść, która swoje korzenie ma prawie sto lat wcześniej. Wojciech Wójcik niczym Harlan Coben kreśli swoją opowieść, w której kryminalna intryga przeplatana jest mnóstwem tajemnic i mrocznych sekretów, a osadzona mocna na naszym polskim gruncie, co również jest ogromnym plusem

Granatowy 44. Grzegorz Kalinowski

Grzegorz Kalinowski znów nie zawodzi. Jego Granatowy 44 to kolejna świetna pozycja w autorskim dorobku. Książka, która ukazuje fragment naszej najnowszej historii i jest zarazem powieścią typowo rozrywkową. Intrygujący klimat ówczesnej Warszawy wciąga czytelnika bez reszty a przystępny styl autora pozwala nam się od pierwszych stron odnaleźć w tej lekko zakręconej fabule.

Moloch. Marek Krajewski

W minionym roku dostaliśmy także nową powieść prawdziwego klasyka polskiego kryminału, czyli Marka Krajewskiego. Jego Moloch to prawdziwy majstersztyk. Kryminał z najwyższej półki, który praktycznie nie posiada wad. Sprawdza się fabularnie, ale i literacko. Autor zachwyca swoim stylem, na który pracuje już ponad dwadzieścia lat.

Piętno. Przemysław Piotrowski

Przemysław Piotrowski wprawdzie miał już na swoim koncie kilka książek z pogranicza horroru, thrillera i sensacji, ale wydane nakładem Czarnej Owcy Piętno wyraźnie otworzyło nowy kierunek jego literackiej kariery. To bez wątpienia jeden z lepszych kryminałów minionego roku. Mocna i brutala historia przyjmująca formę dobrej i wyrazistej rozrywki, ale również poruszająca trudne sprawy społeczne. Idealne połączenie tych dwóch wymiarów i osadzenie w nich ciekawie nakreślonych postaci sprawia, że najnowsza książka Przemysława Piotrowskiego nie tylko zachwyca intrygującą okładką, ale i dobrą i zaskakującą historią od której ciężko się jest oderwać. Warto dodać że w minionym roku światło dzienne ujrzała cała trylogia o przygodach Igora Brudnego.

Wrzask. Izabela Janiszewska

Wrzask to kolejny ciekawy na polskim rynku debiut kryminalny. Książka Janiszewskiej trzyma w napięciu do ostatnich stron. Autorka zaskakuje nie tylko intrygującą fabułą, ale i dobrze rozpisanymi bohaterami, doświadczonymi przez życie. W miarę wiarygodnymi i dającymi się polubić. Ta historia to nie tylko kryminalna intryga, ale również krzyk – wrzask sprzeciwu wobec zła. Nic tu nie jest oczywiste i poza czystą rozrywką dostajemy również współczesne problemy społeczeństwa, których najczęściej nie dostrzegamy. Autorka zmusza nas jednak, abyśmy zwrócili na nie uwagę.

Zapłacz dla mnie. Piotr Borlik

Piotr Borlik po rewelacyjnej trylogii o przygodach Agaty Stec powrócił z kolejną mocną i wyrazistą historią.  Zapłacz dla mnie to kolejna pozycja w portfolio autora, która nie pozwala przejść obok siebie obojętnie. Sprawnie skonstruowana intryga, dużo drastycznych opisów, do których Borlik już przyzwyczaił swoich cztelników, skomplikowana i ciekawa fabuła. Kryminał pełną gębą, który zaczyna się mocnym uderzeniem i trzyma w napięciu do samego końca.

Żałobnica. Robert Małecki

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć również najnowszej powieści Roberta Małeckiego. Jego Żałobnica to zdecydowanie coś nowego w dotychczasowym dorobku autora. Główną bohaterką jest kobieta, równie silna i zdecydowana co męscy bohaterowie poprzednich cyklów. Autor przede wszystkim stawia na tajemnice, które się nawzajem przenikają niczym mroczne, równoległe wymiary. To mocna, wyrazista i mroczna opowieść o samotności, ludzkich – szczególnie tych nieudanych i złych – relacjach. Ukazuje bowiem ludzi zakłamanych i zmanipulowanych, dojrzewających w toksycznych związkach, dla których cel uświęca środki. Historia mimo to hipnotyzuje, wciąga i nie pozwala się oderwać aż do samego końca, grając na naszych emocjach.

ZOBACZ TAKŻE:

NAJLEPSZE POLSKIE KRYMINAŁY 2019

Najlepsze kryminały 2019

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RANKINGÓW, NEWSÓW I RECENZJI?
KLIKNIJ LUBIĘ TO!

 

Redakcja Administrator