Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Małgorzata Oliwia Sobczak Czerń – recenzja

Autorka znakomitej Czerwieni powraca z drugą już książką z serii Kolory zła. W swojej najnowszej powieści Małgorzata Oliwia Sobczak potwierdza, że doskonale czuje się jako twórca historii z dreszczykiem. Po lekturze poprzedniej części cyklu nie mogłam doczekać się kolejnej książki. Czy Czerń spełniła moje oczekiwania? Zdecydowanie tak!
Dramatyczne wydarzenia związane ze sprawą sopockiego seryjnego mordercy mocno odbiły się na życiu prokuratora Leopolda Bliskiego. Skalpel nie jest już zagrożeniem, jednak nie wszystko poszło tak, jako powinno i ktoś musi za to odpowiedzieć. Bliski zostaje przeniesiony do prowincjonalnej prokuratury w Kartuzach. Nie czeka tam na niego miłe powitanie. On sam też niezbyt cieszy się z nowego miejsca pracy. Sporo zmieniło się też w życiu Anny Górskiej. Ukończyła ona aplikację i sprawuje teraz obowiązki asesora w sopockiej prokuraturze. Los ponownie splecie drogi bohaterów Czerwieni.

Wydaje się, że w małej mieścinie niczego nie można ukryć. Wszyscy się tu znają, zatroskani lub po prostu wścibscy sąsiedzi chętnie przepytują obcych kim są i czego szukają, a w razie kłopotów, zawsze znajduje się sporo chętnych do pomocy. Dlatego właśnie, kiedy znika mieszkająca w Sopocie trzynastoletnia Amelka, a tropy prowadzą do Kartuz, wydaje się, że sprawa szybko zostanie rozwiązana. A jednak, mimo upływu czasu, nikt nie jest w stanie powiedzieć, co stało się z dziewczynką. Na domiar złego, wkrótce znika kolejne dziecko. Piotruś właśnie przeprowadził się do miasteczka, z pochodzącą z niego mamą. Chłopiec znika jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki w czasie festynu dożynkowego. Dzieci nic nie łączy, nigdy się nie poznały, nie pojawiają się też żądania porywacza. Jakimi motywami kieruje się porywacz? Na to i inne pytania będą szukać odpowiedzi Bliski i Górska, którzy połączą siły, próbując rozwikłać zagadkę zaginionych dzieci, zanim dojdzie do tragedii.

Opublikowana przez wydawnictwo W.A.B. Czerń, to wciągająca lektura, po którą powinien sięgnąć każdy fan historii z dreszczykiem. Małgorzata Oliwia Sobczak stworzyła historię, którą mogłaby obdzielić więcej niż jedną powieść. Jej bohaterowie są różnorodni i interesujący, dający się lubić lub wręcz przeciwnie. Główny bohater to postać, którą chciałoby się mieć po swojej stronie w przypadku realnego zagrożenia. Jako prokurator, Leopold Bliski nie zawsze działa zgodnie ze standardami, przepisy jednak łamie dla dobra śledztwa. Jego zaangażowanie w prowadzone postępowania, choć irytuje wielu jego współpracowników, ponownie staje się kluczowe dla rozwikłania sprawy. Wielowątkowa, intrygująca, trzymająca w napięciu Czerń czyta się ekspresowo. I to właściwie jej jedyny minus, bo po zamknięciu książki ma się ochotę na więcej.

Czerń
Autor: Małgorzata Oliwia Sobczak
Gatunek: kryminał, sensacja
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 6 maja 2020

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY WYDAWNICTWU W.A.B.:

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.