Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Jussi Adler-Olsen. Kobieta z blizną – recenzja

Jussi Adler-Olsen powraca z kolejną mocną historią. Kobieta z Blizną jest też siódmym tomem cyklu o śledztwach policjantów z Departamentu Q.  Seria ukazuje się na naszym rynku wydawniczym nakładem wydawnictwa Sonia Draga.

Carl Mørck i jego ekipa ponownie musi się zmierzyć z niewyjaśnioną sprawą z przeszłości. Powiązana jest ona ze znalezionymi zwłokami starszej kobiety. Morderstwo to przypomina wydarzenia sprzed ponad dziesięciu lat. Temat jest trudny i kłopotliwy dla wydziału, jak każda nierozwiązana spawa. Do tego wszystkiego dochodzą rozgrywki pomiędzy wydziałami i przepychanki w sprawie budżetu. Departament Q na każdym kroku musi udowadniać, że jego działalność jest słuszna i sprosta oczekiwaniem przełożonym. Poza tym pojawiają się wątki niezidentyfikowanego kierowcy, który powoduje celowe wypadki i napadów rabunkowych na dyskoteki. Jakby tego było mało, powraca sprawa przeszłości Rose, która nie może się pozbierać po nawrocie dawnej traumy.
Kolejna część, a jakościowo wypada rewelacyjnie. Autor nadal wie jak poprowadzić fabułę, aby trzymała w napięciu do ostatnich stron. Nie widać spadku jakości, a wręcz przeciwnie. Adler-Olsen ma pomysły na świeżą i wciągającą fabułę, łączącą kryminalną intrygę, niekonwencjonalne działania, tajemnice z przeszłości i nietuzinkowych bohaterów, którzy wciąż potrafią zaskakiwać.

Kobieta z blizną to jak przystało na Adler-Olsena proza brutalna i wyrazista, oparta na niejednoznacznej i zaskakującej fabule, w której nic nie jest takie, jak się początkowo zdaje. Choć jest to już siódmy tom cyklu, autor wciąż trzyma poziom i oferuje wiele oryginalnych pomysłów, wabiąc czytelników w fabularną pułapkę, z której ucieczka sprawia mnóstwo radości. Dzięki temu śledzimy akcję z zainteresowaniem do samego końca.

Kobieta z Blizną
Autor: Jussi Adler-Olsen
Cykl: Departament Q
Wydawnictwo: Sonia Draga
Gatunek: kryminał, thriller
Data wydania: 15 maja 2020

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU SONIA DRAGA

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.