Kryminalna Kulturacjarecenzja książka

Izabela Janiszewska. Wrzask – recenzja

Wrzask to kolejny kryminalny debiut tego roku. Autorką jest Izabela Janiszewska, dziennikarka prasowa i telewizyjna. Jak sama twierdzi w swojej historii inspiruje się psychologią i trudnymi tematami z życia. W jej pierwszej powieści jest to bardzo mocno wyeksponowane, a sama historia jest wyrazista i pozostawia czytelnika w emocjonalnym uścisku. Powieść ukazała się nakładem wydawnictwa Czwarta Strona.

Bohaterką jest Larysa Luboń. Pracuje jako reporterka, zajmująca się trudnymi tematami. Jej ostatni reportaż dotyczy sadystycznego sponsora. Płaci on młodym dziewczynom za brutalny seks. Luboń jest niezłomna i twarda, a w swoim reporterskim śledztwie nie cofnie się przed niczym. Jej drogi krzyżują się z ekscentrycznym, lecz równie twardym i nieustępliwym stróżem prawa – Brunonem Wilczyńskim. Poznajemy go w momencie śmierci młodej dziewczyny. Pojawia się na miejscu zbrodni, gdzie rozpoczyna, jeszcze tego nie wiedząc, najtrudniejsze śledztwo w swojej karierze. Brutalne zabóstwo przypomina mu pewną sprawę sprzed wielu lat. Powiązania są jak najbardziej na miejscu i powiodą do w kierunku tajemniczego mężczyzny, który jak się okazuje jest więźniem własnych obsesji, całkowicie pozbawionym sumienia.

Izabela Janiszewska potrafi zaskoczyć. Jej debiut literacki trzyma w napięciu od pierwszy stron, dosłownie. Poznajemy bohaterkę, która konfrontuje się z dorabiającym na boku stróżem prawa. Sprawa nie jest delikatna, a i postępowanie Larysy do takich nie należy. To wydarzenie pokazuje całkowity charakter naszej bohaterki, ale i to jak bardzo ryzykuje swoim życiem. Cała zaś historia jest właśnie jak ta otwierająca tę powieść scena. Ostra jazda na krawędzi.
Wrzask to kolejny ciekawy na polskim rynku debiut kryminalny. Książka Janiszewskiej trzyma w napięciu do ostatnich stron. Autorka zaskakuje nie tylko intrygującą fabułą, ale i dobrze rozpisanymi bohaterami, doświadczonymi przez życie. W miarę wiarygodnymi i dającymi się polubić. Ta historia to nie tylko kryminalna intryga, ale również krzyk – wrzask sprzeciwu wobec zła. Nic tu nie jest oczywiste i poza czystą rozrywką dostajemy również współczesne problemy społeczeństwa, których najczęściej nie dostrzegamy. Autorka zmusza nas jednak, abyśmy zwrócili na nie uwagę.

Wrzask
Autorka: Izabela Janiszewska
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Gatunek: thriller, kryminał
Data wydania: 15 kwietnia 2020

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Czwarta Strona

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.