Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Ziemowit Szczerek. Cham z Kulą w Głowie – recenzja

Ziemowit Szczerek to autor dobrze znany na polskim rynku wydawniczym. Debiutował dziesięć lat temu, wraz z Marcinem Kępą, zbiorem opowiadań Paczka Radomskich. Jego najnowsza książka w dużej mierze jednak odbiega od prozy, jaką do tej pory prezentował, ale również jest swojego rodzaju powiewem świeżości na rynku książkowym. Powieść Cham z kulą w głowie ukazała się nakładem wydawnictwa Znak Literanova.

Bohaterem jest Franciszek Kary. Detektyw z mroczną i enigmatyczną przeszłością, który tropi warszawskich bandziorów. Niby nic nowego. Jednak Warszawa, w której działa, to nie dobrze znane nam miasto. Zacznijmy od tego, że w historii Szczerka II wojny światowej nie było. Autor wywraca historię do góry nogami. Stolica Polski rozkwita i nazywana jest Buenos Aires Słowiańszczyzny. Niestety nie zmieniło się jedno. Przestępczość nadal istnieje, a w tym wszystkim wyróżnia się Kuba Hieroglif, o którym ulica szepce niczym o legendarnym Rozpruwaczu. Prawdziwe są jednak trupy, rozprute i bez głów. Do akcji wkracza więc Kary.

Były członek elitarnego oddziału komandosów, uznany za zdrajcę, zatraca się w pijackim nałogu. Jednak tylko on będzie mógł poradzić sobie z problemem, na który alternatywna stolica Polski nie jest przygotowana. Rusza więc tropem mordercy przez warszawskie knajpy, majątki ziemskie, ulice warszawskiej Woli,  czy nawet zarośniętej tropikalnym lasem Fernandynie. Epicka podróż po mrokach miasta, znanego nam, a zarazem całkiem odmiennego.
Fabuła intrygująca, świat przedstawiony również zaskakujący i wciągający. Akcja trzyma w napięciu. Zaskakuje nie tylko pomysł na historię alternatywną, ale też sam sposób narracji i forma językowa. Szczerek wymyśla nowe słowa i porównania. Jest to na swój sposób ciekawe, ale i męczące zarazem. Sprawia to bowiem, że powieść tę czyta się bardzo ciężko. Nie jest to pierwsza lepsza książka na odstresowanie. Szczerek wymusza na czytelniku pełne skupienie, bo dopiero wtedy w pełni możemy wydobyć walory jego historii i w pełni się nimi ciszyć.

Cham z kulą w głowie to połączenie kryminału noir, powieści sensacyjnej i historii alternatywnej. Jest to powieść mroczna, przesiąknięta zbrodnią i namiętnościami. To zarazem książka dojrzała i trudna w odbiorze, diametralnie różna od typowych kryminałów na polskim rynku. Powieść wymagająca, ale i dopracowana w każdym detalu. Autor nie boi się pisać odważnie, zachowując przy tym dystans do siebie, historii jak i gatunku, w który się wpisuje.

Cham z kulą w głowie
Autor: Ziemowit Szczerek
Wydawnictwo: Znak Literanova
Gatunek: kryminał, noir, historia alternatywna
Data wydania: 13 kwietnia 2020

 

za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu:

 

http://www.wydawnictwoznak.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.