Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Ryszard Ćwirlej. Zaśpiewaj mi kołysankę – recenzja

Zaśpiewaj mi kołysankę to piaty tom retro-kryminalnego cyklu o przygodach Antoniego Fischera, autorstwa Ryszarda Ćwirleja. Autor kolejny raz stawia swojego bohatera przed arcytrudnym zadaniem, przenosząc nas tym razem do 1922 roku. Książka, podobnie jak poprzednie odsłony serii, ukazała się nakładem wydawnictwa Czwarta Strona.

Fabuła skupia się wokół zniknięcia ośmioletniej dziewczynki, która po wyjściu z mieszkania przepada bez śladu. Poza tym pojawia się wątek brutalnego zabójstwa w centrum Poznania. Podejrzanym jest jeden z członków bandy Tolka Brubińskiego. Śledztwo prowadzi podkomisarz Antonii Fischer. Pojawia się również wątek szpiegowski. Kapitan Feliks Mikołajewski z polskiego kontrwywiadu poszukuje Niemca, który jest w posiadaniu pewnych tajnych dokumentów. Na pierwszy rzut oka te trzy sprawy nie mają ze sobą nic wspólnego, szczególnie że sprawą zaginięcia dziewczynki na początki nikt się nawet nie interesuje. Z czasem okazuje się jednak, że mają one wspólny punkt wyjścia, który oczywiście odkryty zostanie przez Antoniego Fischera.
Ćwirlej na kartach powieści kreuje również wiele niesamowitych postaci. Głównego bohatera zdołaliśmy już poznać. W poprzednim tomie odkryliśmy również jego początki jako poznańskiego policjanta, w nowo powstałej służbie. Teraz zaś będziemy mogli zobaczyć jak buduje on swoją pozycję nie tylko w strukturach policyjnych ale i w poznańskim półświatku. Poza tym poznajemy lokalnych opryszków, policjantów, a nawet pracowników powstałej niedawno Dwójki. Cała paleta barwnych charakterów. Jedni poważni, inni denerwujący i zarozumiali, wielu niebezpiecznych, ale też kilku zabawnych. Obraz, który nimi maluje Ćwirlej jest niesamowicie urozmaicony z wieloma szczegółami, które nadają pikanterii tej historii.

Autor kreśli także niezwykle szczegółowy obraz ówczesnego Poznania, który niedawno co odzyskał niepodległość stając się częścią Drugiej Rzeczpospolitej.  Wraz z bohaterami przejdziemy ulicami miasta, obejrzymy zabytki i zajrzymy do miejsc dużo mniej przyjemnych, ale za to bardziej interesujących. Zwiedzimy wnętrza kamienic i poznamy życie zwykłych ludzi. Wpadniemy do ówczesnych mordowni i poznamy tamtejsze towarzystwo. Odkryjemy podziemne tunele miasta. Dzięki temu będziemy mogli nie tylko przeżyć fascynującą przygodę wraz z jednym z najlepszych przedwojennych policjantów, ale również poczuć klimat tamtego miejsca i czasów.

Zaśpiewaj mi kołysankę to pozycja obowiązkowa dla miłośników retro-kryminału z elementami szpiegowskimi. Intrygująca, wyrazista i wielowątkowa historia wciąga bez reszty. Wysoki poziom i niezawodna rozrywka w tym przypadku idą ze sobą w parze. Czekamy więc z niecierpliwością na kolejną historię z podkomisarzem Fischerem w roli głównej.

Zaśpiewaj mi kołysankę
Autor: Ryszard Ćwirlej
Cykl: Antoni Fischer
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Gatunek: kryminał
Data wydania: 20 maja 2020

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Czwarta Strona

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.