hothot 2inneinne książkaKryminalna KulturacjaKsiążkizestawienie książka

Najciekawsze kryminały III kwartału 2019

Za oknem jesień. W związku z tym przygotowaliśmy subiektywne zestawienie najciekawszych kryminałów III kwartału 2019 roku, czyli tytułów które pojawiły się na polskim rynku w ostatnich miesiącach i zrobiły na nas największe wrażenie. Warto zwrócić na nie uwagę, jeśli je przegapiliście.

Białe kłamstwa – Piotr Borlik

Piotr Borlik przebojem wdarł się na polską scenę kryminału cyklem o Agacie Stec i Arturze Kamińskim. Brawurowa, pomysłowa i okrutna trylogia kończy się Białymi kłamstwami – diaboliczną grą, która każdego czytelnika przyprawi o gęsią skórkę. To mocny i trzymający w napięciu thriller psychologiczny z elektryzującym wątkiem kryminalnym. Makabryczne pomysły wzbudzają w czytelniku wiele emocji i nie pozwalają przejść wobec nich obojętnie.

Czerwień – Małgorzata Sobczak

Najnowsza powieść Małgorzaty Sobczak to znakomity kryminał. To o tyle ciekawe, że jest to debiut autorki na gruncie gatunku. Czerwień to skomplikowana, wielowymiarowa historia, która intryguje, z każdą kolejną stroną bardziej wciągając w świat pogrążonego w posezonowym letargu nadmorskiego kurortu. Czerwień to pierwsza książka z serii Kolory zła, dlatego jesteśmy ciekawi, co jeszcze pokaże nam Sobczak w przyszłości.

Dziewczyna zwana Jane Doe – Victoria Helen Stone

Literacki debiut na polskim rynku popularnej w Stanach Zjednoczonych pisarki. Zdaniem naszej recenzentki główna bohaterka historii – prawniczka Joan to jedna z najciekawszych postaci fikcyjnych, jakie dane jej było poznać w ostatnim czasie. Pozbawiona uczuć socjopatka prowadząca podwójne życie. Dziewczyna zwana Jane Doe to świetna historia oparta na wciągającej intrydze. 

Login – Tomasz Lipko

Login to historia, która pod płaszczykiem sensacyjnego kryminału skrywa refleksję na temat korzystania ze współczesnych technologii. Autor pokazuje, co w dzisiejszych czasach jest potrzebne, aby dzierżyć władzę. Ktoś powie, że to fantastyka. Może i tak, ale coraz bardziej prawdopodobna, a wiele z przedstawionych przez autora założeń to już fakty, chociażby system Pegasus, w którego posiadaniu polskie służby są już od dawna. Szybko się okaże, że Login to cyberthriller mocno osadzony w rzeczywistości.

Pokuta – Anna Kańtoch

Po raz kolejny autorka Wiary udowadnia, że potrafi nakreślić brawurową intrygę i niejednoznaczne postaci, świetnie czując się w gatunku. Ponownie oferuje coś nowego i oryginalnego – bo oto otrzymujemy kryminał, w którym nie tyle szuka się mordercy, co ofiar. Zimna, deszczowa sceneria, mała miejscowość i lokalna społeczność skrywająca mroczne sekrety. Pokuta to idealna propozycja na nadchodzące jesienne wieczory. 

Rana – Wojciech Chmielewski

Rana to historia, którą Wojciech Chmielewski udowadnia, że należy do czołówki polskich pisarzy kryminalnych. Nie jest to lekka opowieść o zbrodni. Ranę bowiem możemy odczytywać bezpośrednio jako coś, co może nas zabić, ale również jako alegorię czegoś małego, co może prowadzić do powolnego wyniszczania. W tym przypadku mowa i śmierci więzi rodzinnych, rozpadu idei szkolnictwa i zniszczenia relacji koleżeńskich. Wizja ta jest bardzo przerażająca. Jeśli po Żmijowisku macie ochotę na więcej Chmielarza, to koniecznie sięgnijcie po Ranę.

Ta, która musi umrzeć – David Lagercrantz

Śmiało można powiedzieć, że Lagercrantz okazał się właściwym człowiekiem do kontynuowania przygód Michaaela i Lisbeth. Jego trylogia oczywiście różnie się mocno od trylogii Larssona, jednak w prozie Lagercrantza wszystko jest na swoim miejscu – powiązania, zależności, przeszłość bohaterów, a nawet postacie. Ta, która musi umrzeć nie jest powieścią doskonałą, ale przyzwoitym zamknięciem całego cyklu, który przez wiele długich lat towarzyszył czytelnikom na całym świecie.

Wołyński Gambit – Artur Baniewicz

Ciekawe połączenie rasowego kryminału z powieścią historyczną dotykającą niezwykle trudnego wątku polskiej przeszłości. To historia, która pozwala spojrzeć na na naszą przeszłość z perspektywy nie tylko tragicznych i dramatycznych zdarzeń, ale również z punktu widzenia zwykłych osób, które doświadczyły cierpienia i poniosły śmierć. Wołyński Gambit na długo pozostaje z czytelnikiem.

Wyrok – Remigiusz Mróz

Kolejna odsłona przygód Kordiana Ordyńskiego i Joanny Chyłki. Dla wielbicieli tego duetu – pozycja obowiązkowa. Po raz kolejny drogi bohaterów krzyżują się z Piotrem Langerem, którego para adwokatów broniła w swojej pierwszej wspólnej sprawie. Tym razem autor serwuje dużo osobistych wątków bohaterów i szybkie tempo akcji prowadzące do finału. I to jakiego! – Mróz wie jak zakończyć swoje historie, tak abyśmy od razu chcieli sięgnąć po kolejny tom – przekonuje nasz recenzent.

 

ZOBACZ TAKŻE NAJCIEKAWSZE KRYMINAŁY I KWARTAŁU 2019
I DRUGIEGO KWARTAŁU 2019

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RANKINGÓW, NEWSÓW I RECENZJI?
KLIKNIJ LUBIĘ TO!

 

mecha1 Administrator