Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Kryształowi. Polowanie – recenzja

Polowanie to trzeci tom sensacyjnego cyklu Kryształowi, autorstwa Joanny Opiat-Bojarskiej, opowiadający o losach członków Biura Spraw Wewnętrznych Policji w Poznaniu. Tom trzeci podobnie jak Świeża Krew i Łatwy Hajs trafił na półki księgarń za sprawą wydawnictwa Muza.

Finał poprzedniego tomu był nieco kontrowersyjny. W BSWP doszło bowiem do mocnego spięcia. Do biura trafiło mnóstwo anonimów na Pawła Dobrogowskiego pseudonim Driver. Wielu zaczęło sobie zadawać pytanie, czy kryształ ma jednak skazę? W tym samym czasie pod lupę wydziału wewnętrznego wpadła czwórka gliniarzy. Podczas zatrzymania bowiem został zastrzelony podejrzany. Rozpoczęło się śledztwo, które w wyniku śmierci policjantki, przybrało oczywisty kierunek – cała wina zostaje zrzucona na nią.
Polowanie kontynuuje wątki z poprzednich części, zarazem wprowadzając nowy wątek dotyczący prowadzonej przez Drivera sprawy. Brutalna historia odbiega całkowicie od utrwalonej w popkulturze polskiej pracy policji. Tu nie ma aniołów, którzy z poświęceniem wykonują swoje obowiązki, pracę traktując jak swojego rodzaju misję. Cała historia poza brutalnym obrazem współczesnej policji przesycona jest erotyką, współpracą z przestępcami, handlem narkotykami i źle zinterpretowaną lojalnością.

Autorka kreśli obraz moralnej kondycji stróżów prawa. Pędząca akcja przeplatana jest ostrymi scenami seksu i całej palety wulgarnych słów. Wyrywa się dzięki temu poza ramy gatunku i choć cykl ten do ambitnych nie należy, to jako forma czystej bezkompromisowej rozrywki sprawdza się idealnie.

Polowanie to godne zwieńczenie cyklu Kryształowi, którym autorka zamyka historię Drivera i BSWP w Poznaniu. Ostatni tom jak i cały cykl to ostra jazda na krawędzi. Adrenalina skacze do granic możliwości, a na każdej stronie kipią emocje. To przerażająca, ale na swój sposób fascynująca lektura.

Polowanie
Cykl: Kryształowi
Autorka: Joanna Opiat-Bojarska
Wydawnictwo: MUZA
Gatunek: kryminał, akcja
Data wydania: 2 października 2019

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU MUZA

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.