Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Tomasz Lipko. Login – recenzja

Tomasz Lipko znany polskim czytelnikom jako autor powieści Notebook powraca z kolejną mrożącą krew w żyłach historią sensacyjną, która ukazuje współczesne zagrożenia wynikające z nieodpowiedzialnego wykorzystywania szybko rozwijającej się technologii. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Bohaterem jest Bartłomiej Heller, ksiądz i proboszcz w podwarszawskim Piotrkowie Mazowieckim. Na pierwszy rzut oka wiedzie on zwyczajny i poukładany, żeby nie powiedzieć – nudny tryb życia. To jednak tylko pozory. Pod płaszczem codziennych obowiązków kryje się bowiem całkiem odmienne, nie mające nic wspólnego z posługą kapłana, życie. Ta, według niego, poukładana egzystencja zmienia się w momencie rutynowej wizyty w prosektorium.

Bohater towarzyszy młodej kobiecie w chwili identyfikacji zwłok jej ojca. Krzysztof Oliwa, legenda polskiego dziennikarstwa, ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Prawdopodobnie miało to coś wspólnego ze śledztwem, które prowadził. Dane z tej sprawy przechowywał w specjalnym chipie, który miał ukryty pod skórą. Ku zdziwieniu księdza Karolina dobrze była zorientowana co i w jaki sposób ojciec przechowuje. Po zlokalizowaniu chipa przekazuje go księdzu. Wkrótce kapłan odkrywa informacje, które wywołują w nim przerażenie. Problem w tym, że za te informacje wielu ludzi będzie w stanie zabić.

Tomasz Lipko kreuje niebezpieczną i zaskakującą intrygę. Ukazuje niebezpieczeństwo związane z rozwojem technologii, jednak nie samej w sobie. Największym problemem wydaje się wykorzystanie jej do kontroli obywateli. Coś, co przywódcy państw totalitarnych chcieli zrealizować za wszelką cenę, teraz jest dostępne dla służb bez większego wysiłku. W wielu przypadkach to my sami te informacje udostępniamy. System je tylko przechowuje i wykorzystuje w odpowiednim momencie.

Login to historia, która pod płaszczykiem sensacyjnego kryminału skrywa refleksję na temat korzystania ze współczesnych technologii. Autor pokazuje, co w dzisiejszych czasach jest potrzebne, aby dzierżyć władzę. Ktoś powie, że to fantastyka. Może i tak, ale coraz bardziej prawdopodobna, a wiele z przedstawionych przez autora założeń to już fakty, chociażby system Pegasus, w którego posiadaniu polskie służby są już od dawna. Szybko się okaże, że Login to cyberthriller mocno osadzony w rzeczywistości.

Login
Autor: Tomasz Lipko
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Gatunek: sensacja, kryminał, cyberthriller
Data wydania: 4 września 2019

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY:

 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.