Adam Makos. Szpica – recenzja

Adam Makos to dziennikarz i historyk. Prowadził wywiady w weteranami wojennymi. Jest autorem rewelacyjnej książki Rycerze Wojennego Nieba. Cechą charakterystyczną jego twórczości jest łączenie emocji, ludzkich doświadczeń z dynamiką akcji i brawurowymi opisami. Jego najnowsza książka, Szpica, właśnie ukazała się za sprawą Domu Wydawniczego Rebis na naszym rynku wydawniczym.

Reklamowana jako „Kompania Braci w amerykańskim czołgu” przyciąga uwagę niemal każdym swoim elementem. Autor kreśli bowiem szalenie wciągającą historię Clarence’a Smoyera. Czołgista amerykańskiej 3. Dywizji Pancernej toczy wraz ze swoją załogą ciężkie walki na froncie zachodnim. Jako jeden z pierwszych trafia do nowoczesnego czołgu Pershing, w którym jedzie wyzwalać Kolonię.

Toczy tam ciężkie walki, które zostały zarejestrowane na taśmie filmowej. To właśnie w trakcie swojej wyprawy spotyka Gustawva Schaefera, który zostaje wysłany z samobójczą misją Pantery. Zycie sprawia, że stają na swojej drodze dwa razy. Jednak pierwsze okoliczności ich spotkania są bardzo dramatyczne.

Szpica to opowieść, która trzyma w napięciu do samego końca. I chociaż to reportaż, którego wzruszające zakończenie jest znane jeszcze przed rozpoczęciem lektury, to jednak książka Makosa wybornie trzyma w napięciu, opowiadając o wydarzeniach przepełnionych emocjami, dramaturgią i tragedią wojny. Makos tak prowadzi swoją historię, że czytelnik ma wrażenie, że czyta ubarwioną fabularnie opowieść wojenną. Okazuje się jednak, że życie jak zwykle pisze najlepsze scenariusze. Mimo że przepełnione krwią, bólem i śmiercią to jednak finalnie pełne przebaczenia i pojednania. Pozycja obowiązkowa dla wielbicieli nie tylko historii, ale każdego kto ceni sobie wspaniałe opowieści o sile ludzkiego ducha.

Szpica
Od wału zachodniego do Zagłębia Ruhry. Amerykański czołgista i niezwykły pojedynek w sercu III Rzeszy
Autor: Adam Makos
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: literatura faktu, historia
Data wydania: 13 kwietnia 2021

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis
http://www.rebis.com.pl/

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.