hothot 2inneinne książkaKryminalna KulturacjaKsiążkizestawienie książka

Najciekawsze kryminały II kwartału 2019

Dziś mamy dla Was zestawienie najciekawszych kryminałów drugiego kwartału 2019 roku. To subiektywne zestawienie tytułów, które zrobiły na nas największe wrażenie i na które warto zwrócić uwagę, jeśli je przegapiliście.

Dziewczyna o Czterech Palcach – Marek Krajewski

Nowa powieść jednego z najlepszych autorów kryminałów na polskim rynku. Tym razem Krajewski wraca do losów Edwarda Popielskiego i zabiera czytelników na Kresy Wschodnie, gdzie toczy się akcja historii. Dziewczyna o czterech palcach stanowi ciekawą mieszankę wątków kryminalnych i szpiegowskich. Wciągającą historię autor doprawia krwawymi i brutalnymi rozgrywkami między policją, agentami Dwójki i bolszewikami, którzy w tamtym czasie mocno zaznaczyli swoją obecność na terenach działalności. Nie brakuje również klimatu II Rzeczypospolitej i odniesień do naszej najnowszej historii.

Dziwka – Anna Mazurek

Debiut Anny Mazurek nie jest typowym kryminałem, choć spełnia jego podstawowe założenia. Jak przystało na gatunek – zaczyna się od trupa. Ale u autorki ramy konwencji są niestałe i płynnie się zmieniają. W miarę rozwoju akcji kryminał schodzi na dalszy plan, a do głosu dochodzi posępna opowieść o autodestrukcji, do której doprowadza się młody człowiek przygnieciony oczekiwaniami świata. Dziwka to powieść sprawna narracyjnie – ukazana z perspektywy różnych bohaterów i płynnie łącząca gatunki (a nawet się im sprzeciwiająca), bogata w treść i gorzko komentująca współczesną rzeczywistość. To książka niewygodna i nieprzyjemna w lekturze. Mazurek nie bierze jeńców, tworząc mocne, sugestywne opisy, nierzadko uderza w czytelnika, zmuszając do refleksji.

Galeria Umarłych – Chris Carter

Najnowsza powieść Chrisa Cartera przedstawia nowe przygody detektywów Carlosa Garcii i Roberta Hutnera z LAPD. Autor kolejny raz kreuje pomysłowy, a zarazem przerażający scenariusz swojej historii. Układ tej historii wyłamuje się wszelkim regułom. Carter przyzwyczaił już swoich czytelników, że nie pracuje schematami, a śledztwem w sprawie psychopatycznego kolekcjonera tylko te zasady potwierdza. Galeria Umarłych to thriller, który przyprawi was o gęsią skórkę.

Matka – S.E. Lynes

Matka S.E. Lynes to powieść, której fabuła kręci się wokół tragedii, a istotą historii jest odkrycie, z kim ta tragedia będzie związana. Autorka skrzętnie miesza w fabule podsuwając czytelnikowi wiele mylnych tropów, a buszujący po mieście morderca sprawia, że w naszych głowach mnożą się kolejne zakończenia. To gorzka opowieść, zmuszająca do refleksji, przygnębiająca, stawiająca pytania dotyczące miłości i potrzeby bycia kochanym. 

Miałeś tam nie wracać – Wojciech Wójcik

Wojciech Wójcik z każdą kolejną książką coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność na gruncie polskiego kryminału. W Miałeś tam nie wracać genialnie łączy bieżące wydarzenia i mroczne sekrety z przeszłości, tworząc wielopoziomową fabułę. Wymowny tytuł jego najnowszej powieści intryguje i zmusza do refleksji. Gdy tylko weźmiecie książkę do ręki, nie odłożycie jej, dopóki nie odkryjecie wszystkich tajemnic. Trzeba jednak uważać, bo powroty do przeszłości mogą się źle skończyć. Czy na pewno chcesz ją poznać?
Odwyk – Adam Widerski

Umiejętnie rozplanowana intryga trzymająca w napięciu do samego finału, idealnie wręcz porozkładane punkty zwrotne, zmuszające do kilkukrotnej w czasie lektury weryfikacji przyjętych założeń i niebanalna – bo sięgająca trudnych tematów społecznych – fabuła, to największe zalety Odwyku. To niepozbawiony wad, jeszcze kulejący warsztatowo, ale obiecujący debiut, przy którym nie sposób się nudzić. 

Polowanie z sępem – Eugeniusz Korin

Polowanie z Sępem to literacki debiut dyrektora artystycznego Teatru 6. PiętroEugeniusza Korina. Debiut zaskakujący z dwóch powodów. Po pierwsze jest to mocna sensacyjna historia, a po drugie jest to cholernie dobra historia. Autor bierze na warsztat problemy współczesnego człowieka, jak również bolączki systemu, który z założenia ma walczyć z przestępczością, a w rezultacie staje się jej częścią. Jest to również traktat o walce jednostki ze złem. Batalii z góry skazanej na porażkę, ale wciąż godnej podjęcia, gdyż na zło nie może być przyzwolenia.

Śliska Sprawa – Volker Kutcher

Śliska sprawa to pierwszy tom serii kryminałów, których autorem jest Volker Kutscher. Głównym bohaterem cyklu jest komisarz berlińskiej policji – Gereon Rath. Fabuła powieści, która doczekała się adaptacji w postaci serialu telewizyjnego, jest dość zawiła i pełna informacji. W pewnym momencie prowadzone są trzy różne śledztwa, a odkrycie ich wzajemnych powiązań nie jest proste. Ozdobą historią jest bogate tło społeczne międzywojennego Berlina: aktywne ruchy komunistyczne, rodzące się grupy narodowo-socjalistyczne czy nadal działające bojówki byłych żołnierzy, którzy nie pogodzili się z przegraną wojną. W takim tyglu nigdy nie może być spokojnie.

Układ – Igor Brejdygant

Układ jest swojego rodzaju kontynuacją Rysy, w której autor wykreował postać policjantki Moniki Brzozowskiej. To historia mocna, wyrazista i skomplikowana. Nic tu początkowo nie jest takie na jakie wygląda. Sprawa szajki pedofili, którą Brzozowska prowadziła to tylko wierzchołek góry lodowej, a główni podejrzani w tej sprawie są niestety marionetkami w czyichś rękach. Ozdobą historii są wyraziści, niejednoznaczni i dobrze scharakteryzowani bohaterowie. Ich sylwetki jeszcze mocniej wpływają na odbiór całości, a brutalny i pełen brudów świat układów, szantaży i zależności wyraźnie przemawia do czytelnika, nie pozwalając się oderwać od Układu do ostatnich stron.

Wada – Robert Małecki

Poprzednia powieść Małeckiego, Skaza, słusznie została uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru. Poprzeczkę, którą autor zawiesił sobie bardzo wysoko, swoją najnowszą książką pokonuje bez trudu. Wada trzyma w napięciu od samego początku i pozwala czytelnikowi znaleźć się w centrum mozolnego śledztwa, w którym nic nie jest pozostawione przypadkowi. Losy Bernarda Grossa mają wszystko, co dobry kryminał powinien posiadać.

Zamiana – Joseph Finder

Joseph Finder doskonale wie jak wykreować wysokiej jakości historię, która przyprawia o dreszcze i podnosi tętno w trakcie lektury. Zamiana obdarzona jest wyrazistą i wiarygodną fabułą, która jednocześnie potrafi przerazić. Zmusza do refleksji nad tym, kiedy kończy się prywatność, a zaczyna bezpieczeństwo. Pytanie to wplecione jest w narrację i nadaje jej tempa. Całość zaś wciąga bez reszty.

 

ZOBACZ TAKŻE NAJCIEKAWSZE KRYMINAŁY I KWARTAŁU 2019

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RANKINGÓW, NEWSÓW I RECENZJI?
KLIKNIJ LUBIĘ TO!

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.