Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Małgorzata Oliwia Sobczak. Czerwień – recenzja

Czerwień to kryminalny debiut Małgorzaty Sobczak. Ma ona już na swoim koncie dwie książki, należące jednak do zupełnie innej strefy gatunkowej. Jak autorka odnalazła się na gruncie całkowicie odmiennym od swojej dotychczasowej twórczości? Według mnie jej najnowsza powieść kryminalna to książka bardzo udana. Wciągająca historia, dynamiczna akcja, intryga uknuta z niezwykłą pieczołowitością – wszystko to sprawia, że od lektury nie sposób się oderwać.

Akcja powieści toczy się dwutorowo, w 1996 i 2003 roku. Lata te łączą łudząco podobne morderstwa młodych, pięknych kobiet. Analogiczne, drastyczne okaleczenie ciał, sposób w jaki ofiary zginęły oraz miejsce odnalezienia zwłok sprawiają, że o zbiegu okoliczności nie może być mowy. Czy po 17 latach nieuchwytny morderca zaatakował ponownie? A może pojawił się jego naśladowca, który w tak dokładny sposób odwzorował zbrodnię sprzed prawie dwóch dekad? Na te i inne pytanie odpowiedzi poszukuje ambitny prokurator, Leopold Bliski. Prowadzone przez niego śledztwo w sprawie tajemniczych zabójstw szybko zaczyna wykraczać poza standardowe działania wymiaru sprawiedliwości.(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Autorka powieści ukazuje czytelnikowi historię makabrycznych zbrodni. Jest ona opowiedziana z perspektywy kilku powiązanych z nimi osób. Taki sposób narracji daje złudne poczucie pełnego oglądu sytuacji, w jakiej znajdują się bohaterowie. W rzeczywistości Małgorzata Sobczak bardzo umiejętnie dawkuje informacje. Czytelnikowi wydaje się, że stąpa po właściwej, prowadzącej do rozwiązania łamigłówki, ścieżce. Tymczasem nieświadomie jest on wiedziony w głąb labiryntu kłamstw i intryg. Natrafienie na kolejną ślepą uliczkę to tylko kwestia czasu, a ostateczne rozwiązanie kryminalnej zagadki zaskakuje nawet najbardziej przenikliwych czytelników.

Najnowsza powieść Małgorzaty Sobczak to znakomity kryminał. Skomplikowana, wielowymiarowa historia intryguje, z każdą kolejną stroną bardziej wciągając w świat pogrążonego w posezonowym letargu nadmorskiego kurortu. Czerwień to pierwsza książka z serii Kolory zła. Bardzo mnie to cieszy i z niecierpliwością będę wypatrywać kolejnych powieści ukazujących się w ramach tego cyklu.

Kolory zła. Czerwień
Autor: Małgorzata Oliwia Sobczak
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 27 sierpnia 2019

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY WYDAWNICTWU W.A.B.:

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KRYMINAŁÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.