komiksrecenzja komiks

Szumowina: Cocainefinger – recenzja komiksu

Szumowina to kolejny projekt znanego z bezkompromisowych historii Ricka Remendera. Jego twórczość na pewno nie każdemu przypadnie do gustu. Jednak trzeba mu przyznać, że potrafi jechać po bandzie, serwując swoim fanom kawał niesamowitej rozrywki pozbawionej jakichkolwiek ograniczeń. Tak więc po Deadly Class, Fear Agent czy Death or Glory przychodzi czas na Szumowinę, która również ukazała się nakładem wydawnictwa Non Stop Comocs.

Szumowina to historia Erniego Raya Clementine’a, niepiśmiennego, obleśnego ćpuna, który przypadkowo trafia w sam środek tajnej wojny dwóch organizacji. Najprościej je opisać porównując je do organizacji z komiksów Marvela, czyli S.H.I.E.L.D. i H.Y.D.R.A. Jak to się stało, że największy oblech i szumowina świata staje się agentem niczym James Bond? Tego dowiecie się czytając komiks. Powiem tylko, że nie będzie lekko, a wręcz przeciwnie. Pełno tu dragów pod każdą postacią. Przekupstwo i manipulacja też nie jest twórcą obca. Poza tym wyuzdany seks, szpryca i biegunka bardzo potrafią obrzydzić tą pozbawioną jakichkolwiek moralnych zasad historię.

Remender nie tworzy klasycznej opowieści o superbohaterze. Wręcz przeciwnie, Szumowina to raczej parodia komiksu superbohaterskiego. Clementaine to taki narkotykowy Deadpool, który raz potrafi zaskoczyć swoimi decyzjami, a za chwilę staje się całkowicie przewidywalny. Historia ta ma też swoją głębię. Z jednaj strony to klasyczna polityczna satyra pokazująca jak ludzie u władzy walczą o swoje nie licząc się losem jednostek. Z drugiej zaś strony twórcy ukazują narkotyki potrafią zrobić z człowiekiem. Oczywiście nie moralizują, ale przedstawią dosadny obraz upadku człowieka.

Od strony graficznej jest rewelacyjnie. Każdy z artystów dostał jeden rozdział i każdy zachował swoją charakterystyczną kreskę. Całośc jest więc bardzo odmienna i w zależności od autora charakteryzuje się innymi cechami. Najbardziej zapadający w pamięć jest rozdział piąty autorstwa Wesa Craiga, z który z Remenderem współpracował przy serii Deadly Class.

Szumowina to historia, w którą trzeba się wgryźć. Na pewno nie każdemu przypadnie do gustu. Jest to totalna jazda po bandzie bez jakichkolwiek ograniczeń. Powiedziałbym nawet, że Remender w kilku miejscach przekracza granice dobrego smaku. Komiks przeznaczony tylko dla dorosłych czytelników, którzy zobaczą w srającym na ulicy i równocześnie się szprycującym bohaterze coś więcej niż obiekt do śmiechu.

Szumowina. Tom 1. Cocainefinger
Cykl: Szumowina
Twórcy: Rick Remender, Lewis Larosa, Andrew Robinson, Eric Powell, Roland Boschi, Wes Craig, Moreno Dinisio
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Gatunek: komiks, akcja
Data wydania: 2 luty 2022

Komiks można zakupić na stronie Non Stop Comics
https://nonstopcomics.com
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.