komiksrecenzja komiks

Deadly Class. Tom 1 – śmiertelna rozrywka dla dorosłych

Deadly Class to historia wymyślona przez Ricka Remendera i Wesa Craiga, którzy zabierają swoich czytelników do lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku i serwują opowieść o dojrzewaniu w szkole. Nie jest to jednak typowa placówka, ale elitarna szkoła zabójców. No może określenie „elitarna” to nadużycie, bo trafiają do niej zarówno dzieci bogaczy jak i wyrzutków społecznych. Cóż więc dobrego może wyjść z takiej mieszanki? Warto się przekonać, bo pierwszy tom tej wyłamującej się wszelkim schematom historii niedawno zasilił półki internetowych księgarń za sprawą wydawnictwa Non Stop Comics.

Akcja rozgrywa się w roku 1987. Bohaterem jest młody chłopak Marcus. Podejrzewany o spalenie sierocińca, w którym przebywał, ucieka przed policją, zamieszkując wraz z innymi bezdomnymi na ulicy. Pewnego dnia zostaje rozpoznany prze policję i zmuszony do brawurowej ucieczki. Ta nie udałaby się, gdyby nie pomoc tajemniczych osób. Przewodzi im mistrz Lin, który zaprasza Marcusa do zasilenia szeregów pewnej organizacji. Jest nią właśnie szkoła dla przyszłych zabójców – King’s Dominion. Wtedy jeszcze Marcus nie wie, że właśnie wpada z deszczu pod rynnę.
Ot, cała fabuła, która nie jest najmocniejszą stroną tej opowieści. Ozdobą komiksu jest przede wszystkim akcja. Dynamika rozwoju i kierunek każdej ze scen jest niesamowita. Nie ma tu dwóch takich samych kadrów. Każda strona wyróżnia się swoją stylistyką, kolorystyką i kompozycją. Można wręcz powiedzieć, że geniusz wylewa się z tych kartek. Mnóstwo szczegółów, które mają być istotą samą w sobie. Nie nadają kierunku historii, ale pokazują jej chwilowe piękno, na którym czytelnik musi zawiesić oko. Jest to jedna z tych historii, którą naprawdę można czytać obrazami, a sam tekst jest tylko dodatkiem.

Mocną stroną są również bohaterowie. Każdy z nich jest swojego rodzaju indywidualnością. Każdy ma inne motywacje, pomysł na życie i pochodzi z całkiem różnego  środowiska. Normalnie mogą być zaciętymi wrogami, ale tu muszą swoje uprzedzenia trzymać na wodzy. Czy jednak na pewno? To właśnie te uprzedzenia generują wiele perypetii, które nie zawsze kończą się dobrze, przynajmniej dla bohaterów. Czytelnik bowiem ma za każdym razem mnóstwo frajdy z ich śledzenia, niezależnie w którym kierunku podążą.

Deadly Class to wciągająca opowieść, którą czyta się głównie obrazami. Zachwycające kadry potrafią wywoływać przeróżne emocje. Jest to typowa rozrywka dla dorosłych przez duże R. Twórcy nie mają żadnych skrupułów w przedstawianiu przemocy, wulgaryzmów i krwawych, czasami bezsensownych morderstw. Balansują pomiędzy powagą, absurdem i humorem, ale starają się nadać swojej historii realizmu, przez co jeszcze mocniej zapada w pamięci.

Deadly Class. Tom 1
Twórcy: Rick Remender, Wes Craig
Tłumaczenie: Marceli Szpak
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Gatunek: komiks
Data wydania: 13 lutego 2019

 

 

Komiks można zakupić na stronie Non Stop Comics

 

https://nonstopcomics.com

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.