komiksrecenzja komiks

Raz i na zawsze. Król Nieumarły – recenzja komiksu

Raz i na zawsze to nowa seria komiksowa napisana przez twórcę DIE, Kierona Gillena i narysowana przez Dana Morę, który odpowiada za rewelacyjne rysunki innego baśniowego komiksu Klaus. Seria, której pierwszy tom ukazał się nakładem wydawnictwa Non Stop Comics, mierzy się z jedną z najbardziej rozpoznawanych legend. Mowa oczywiście o historii króla Artura i rycerzy okrągłego stołu.

Akcja tego komiksu rozpoczyna się bez zbędnego wprowadzenia. Z wykopalisk ginie dopiero co znaleziona pochwa od miecza. Okazuje się, że jest to pochwa na legendarny Excalibur. Ma ona ogromną moc i ma posłużyć grupie fanatyków do wskrzeszenia króla Artura, który ma przywrócić utraconą wielkość.

Nie zgadza się z tym emerytowana łowczyni potworów Brigdette McGuire, która gdy tylko dowiedziała się o odnalezieniu starożytnego artefaktu wyrusza aby pokrzyżować plany przyszłych sług Artura. Wciąga w to swojego wnuka i jego niedoszłą dziewczynę. Razem wyruszają do świata mitów i legend, aby zmierzyć się z odrodzonym Arturem i jego rycerzami oraz aby odleźć legendarnego świętego Graala i uniemożliwić przeniknięcie Artura do świata rzeczywistego.

Historia Gillena potrafi pozytywnie zaskoczyć

W pierwszej kolejności tym, że szlachetny król Artur, którego znamy z legend, wcale taki szlachetny nie był. Władzę zdobył przemocą i siłą. Taki obraz legendarnego króla będzie tu prezentowany. Reszta historii z cukierkowym obrazem również nie ma nic wspólnego. Trup ściele się tu gęsto, a krew, potwory i istoty z zaświatów nie są tu niczym zaskakującym.

Od strony graficznej też jest całkiem przyzwoicie. Obrazy Dana Mora’y idealnie komponują się z historią Gillena. Kreska jest realistyczna, szczególnie gdy chodzi o ludzkie postacie i bardzo szczegółowa. Idealnie w ten realizm wpasowana zostaje warstwa mityczna, która nie wzbudza żadnego dysonansu, a wręcz przeciwnie. Oba te światy idealnie się komponują.

Raz i na zawsze to rozrywka pierwszego sortu. Pozytywnie zaskakuje i oferuje kilkadziesiąt minut świetnej zabawy, w której łączy klasyczne legendy arturiańskie z walką o władzę. Świetny, mroczny klimat tylko podsyca atmosferę, w której czytelnik całkowicie się zatraca. Czekamy więc na kolejne tomy.

Raz i na zawsze. Król Nieumarły
Twórcy: Kieron Gillen, Dan Mora, Tamara Bonvillain
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Gatunek: komiks
Data wydania: 9 lutego 2022

Egzemplarz można nabyć na Non Stop Comics

https://nonstopcomics.com

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.