Książkirecenzja książka

Karolina Pasternak. Holland. Biografia od nowa – recenzja

Agnieszka Holland to kobieta, którą bardzo cenię za jej umiejętność rzeczowego i niezwykle prostolinijnego wyrażania swoich poglądów, nawet dotyczących złożonych kwestii. Nie tylko ja to u niej doceniam, o czym wyraźnie świadczy fakt, że od lat jest zapraszana do programów publicystycznych. Niedawno ukazała się biografia polskiej reżyserki autorstwa Karoliny Pasternak. Czy warto sięgnąć po książkę Holland. Biografia od nowa? Już teraz mogę Wam zdradzić, że moim zdaniem jak najbardziej.

Choć Agnieszka Holland znana jest przede wszystkim ze względu na swój dorobek filmowy oraz pracę na planie seriali, osobiście muszę przyznać, że widziałam zaledwie kilka produkcji, które współtworzyła. Polka jest dla mnie przede wszystkim autorytetem i wartym wysłuchania głosem, komentującym otaczającą nas rzeczywistość. I to z tego właśnie powodu postanowiłam sięgnąć po publikację Holland. Biografia od nowa.

Dzięki książce Karoliny Pasternak możemy poznać historię życia Agnieszki Holland, a nawet odkryć co nieco faktów na temat losów jej przodków. Autorka dość obszernie opisuje najważniejsze etapy życia Polki. Należą do nich m.in. Praska wiosna z 1968 roku, czyli rewolucja studentów, która sprawiła, że Agnieszka Holland zaangażowała się politycznie, spędziła miesiąc w areszcie, miała na pieńku z władzami rządzącymi w jej ojczyźnie. Bardzo interesujący był dla mnie fragment przybliżający nam realia pracy reżyserów w PRL. Przemycanie krytyki politycznej w czasach cenzury, ukrywacie znaczeń w filmach, które mogą być odbierane na kilku płaszczyznach znaczeniowych, praca z Andrzejem Wajdą, czy też bojkotowanie twórczości Holland przez Władzę Ludową – to wszystko zostało opowiedziane w bardzo interesujący sposób, nawet dla osoby, która PRL zna wyłącznie z lekcji historii i opowieści rodziców. W książce nie zabrakło także miejsca na opis przymusowej emigracji, będącej efektem wprowadzenia stanu wojennego.

Kolejną ważną częścią biografii Agnieszki Holland są rozdziały opisujące jej relacje z bliskimi. Autorka portretuje dzięki nim główną bohaterkę swojej książki, uwypuklając jej cechy, wynikające z relacji np. z matką. Książka jest też kopalnią ciekawostek. Czy wiedzieliście np. że Andrzej Wajda chciał adoptować Agnieszkę Holland? Albo, że była murowaną kandydatką do Oscara za film Europa Europa, ale nie została zgłoszona do konkursu przez Niemcy, w których powstał film? Jakie były przyczyny przytoczonych przeze mnie anegdot? Tego musicie dowiedzieć się sami 😉

Holland. Biografia od nowa to znakomita, wciągająca lektura. Napisana przystępnym językiem i opatrzona fotografiami książka ukazuje nowa twarz słynnej polskiej reżyserki. Jej ogromny talent, iskra, która była wyraźnie widoczna już od czasów dzieciństwa, ale i trudne momenty w życiu kobiety, sprawiły, że stała się ona niezwykle silną osobą. Zdecydowana, konkretna, radykalna, odważna w wytwarzaniu poglądów, zaangażowana w sprawy państwa, ale i ciepła, troskliwa, zorientowana na aktora, z którym pracuje – Agnieszka Holland to kobieta o wielu twarzach. Karolina Pasternak poznała większość z nich i opisała je w niezwykle interesujący sposób.

Holland. Biografia od nowa
Autor: Karolina Pasternak
Gatunek: biografia
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 23 lutego 2022

 

http://www.wydawnictwoznak.pl/
 

 

 
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:
 

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.