Książkirecenzja książka

Arthur C. Clarke. Ogród Ramy – recenzja

Ogród Ramy to powieść science fiction autorstwa Arthura C. Clarke’a i Gentry’ego Lee, będąca kontynuacją powieści Spotkanie z Ramą i Rama II, które opowiadały o spotkaniu ludzkości z obcym statkiem kosmicznym. Historia ta ukazały się nakładem Domu Wydawniczego Rebis w ramach cyklu Wehikuł Czasu.

Statek kosmiczny Rama II uciekł z Ziemi po ataku rakietowym, zabierając ze sobą trójkę rozbitków z Newtona. Nicole des Jardins, Richard Wakefield i Peter O’Toole stają w obliczu niepewnej przyszłości, zdani wyłącznie na siebie. Mimo przeciwności losu walczą o przetrwanie i starają się zrozumieć Obcych, którzy porwali ich statek. Ku ich zdziwieniu, Obcy okazują się badaczami inteligentnych gatunków w kosmosie i decydują o powrocie Ramy na ich planetę. To niesie ze sobą zarówno nadzieję na nowy raj, jak i obawy przed nieznanym.

W trzecim tomie czytelnik zostaje wciągnięty w wir wydarzeń. Pojawiają się nowi bohaterowie, którzy wnoszą do historii świeżą dynamikę i nowe wątki. Odkrywamy obce istoty i miejsca, co rozszerza granice wyobraźni i wzbudza ciekawość. Autorzy kładą duży nacisk na relacje między bohaterami i interakcje społeczne. Obserwujemy, jak rozwijają się przyjaźnie, rodzą się konflikty i kształtują się sojusze. Te relacje stają się fundamentem dla opisywanych problemów, z którymi zmaga się społeczność Nowego Edenu.

Powieść Ogród Ramy autorstwa Arthura C. Clarke’a i Gentry Lee to nie tylko dzieło science fiction pełne szczegółów naukowych, ale przede wszystkim pasjonująca historia o ludziach i ich zmaganiach w obliczu niewyobrażalnego odkrycia. Książka obfituje w szczegółowe opisy kosmicznych zjawisk, technologicznych nowinek i odkryć naukowych. Mimo to, dzięki umiejętnemu przedstawieniu tych zagadnień, nie nuży nawet czytelników nieobeznanych z tematem. Autorzy zrozumiałym językiem tłumaczą skomplikowane koncepcje, czyniąc je fascynującymi elementami fabuły.

Ogród Ramy jak i dwa pierwsze tomy to prawdziwa klasyka gatunku, która z pewnością zachwyci nie tylko fanów science fiction, ale również wszystkich miłośników dobrej literatury. Język autora jest prosty, ale jednocześnie bogaty i plastyczny, co sprawia, że czytanie tej powieści to prawdziwa przyjemność.

Ogród Ramy
Autor: Arthur C. Clarke, Gentry Lee
Seria: Wehikuł Czasu / Rama
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: science fiction
Data wydania: 19 marzec 2024

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

http://www.rebis.com.pl/

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.