Książkirecenzja książka

David Lynch – W pogoni za wielką rybą

W ostatnim czasie Wydawnictwo Samsara zaprezentowało polskie wydanie napisanej przed dekadą książki samego Davida Lyncha. Genialny twórca kultowego Miasteczka Twin Peaks we W pogoni za wielką rybą przedstawia swoje spojrzenia na medytację transcendentalną, opisuje doświadczenia i podkreśla, jak te praktyki wpłynęły nie tylko na jego filmy, ale też na niego samego.

Książka podzielona jest na dziesiątki rozdziałów, a każdy z nich mieści się na jednej, góra dwóch stronach. Zwięźle więc Lynch opowiada o konkretach, o tym, kim dla niego jest artysta, czym jest pomysł, jak szukać pomysłów, czym są świadomość i intuicja, jak korzystać ze snów itd.
Każdy z tematów omówiony jest bardzo krótko i służy przede wszystkim zrozumieniu, jak na nie patrzy sam autor. Jeżeli zatem chcielibyście się dowiedzieć czegoś o medytacji, to dowiecie się przede wszystkim jak dobrze służy ona Lynchowi, jak zapatruje się na nią w kontekście religii, o jakich porach najlepiej mu ją stosować i jak bardzo pomogła mu stworzyć jego filmy. Próżno tu jednak szukać jakichś szczegółów pozwalających mocniej zagłębić się w temat.

Podobnie, jeśli chcielibyście po prostu poczytać o twórczości Lyncha. Autor krótko opisuje swoje wybrane filmy, ale że sam jest przeciwnikiem nasuwania odbiorcy interpretacji, to stara się przy tym, by nie powiedzieć zbyt wiele. Znajdziemy tu raczej kilka ciekawostek z planów jego dzieł (jak np. historię z żarówką w ustach Krzysztofa Majchrzaka w Inland Empire), czy opowieści o tym, jak zrodziły się na nie pomysły.

W pogoni za wielką rybą to bez wątpienia gratka dla miłośników Davida Lyncha, ponieważ pozwala czytelnikowi niejako wkroczyć do głowy twórcy Zagubionej autostrady i zrozumieć sposób jego myślenia, zrozumieć jego spojrzenie na rzeczywistość. Ale to w zasadzie książeczka, która zaledwie może rozbudzić apetyt, treści jest tu niewiele, a całość przeczytacie w godzinę. I trudno pozbyć się wrażenia, że nie jest to do końca książka ani o medytacji, ani o filmach. Na pewno jednak jest o Lynchu i jeśli chcielibyście go poznać bliżej, to tu znajdziecie ku temu sposobność.

W pogoni za wielką rybą
Autor: David Lynch
Tłumaczenie: Bartłomiej Kotarski
Gatunek: Poradnik
Wydawnictwo: Samsara
Data premiery: 18 stycznia 2018

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Samsara:
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Damian Drabik Administrator

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.

Damian Drabik

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.