Książkirecenzja książka

J.R.R. Tolkien. Upadek Numenoru – recenzja

Upadek Númenoru jest to kompilacja tekstów Tolkiena na temat Númenoru, od powstania wyspy do jej zatonięcia, wydana pod redakcją Briana Sibleya i poświęconych Drugiej Erze Śródziemia. Polskie wydanie ukazało się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka i jest pierwszym wydaniem na krajowym rynku.

Zbiór ten jest kompilacją fragmentów Władcy Pierścieni, Silmarillionu, Niedokończonych Opowieści oraz Historii Śródziemia. Książka jest napisana w stylu kroniki, z zachowaniem chronologii wydarzeń. Dzięki temu czytelnik może łatwo śledzić rozwój historii Númenoru, ale także inne znaczące wydarzenia z Drugiej Ery Śródziemia. Tolkien opisuje zarówno losy wyspy, jak i jej mieszkańców, przedstawiając ich jako złożone postacie, z własnymi pragnieniami, ambicjami i słabościami.

Opowieść rozpoczyna się od założenia Szarych Przystani i Lindonu oraz powstania wyspy Númenor. Dużo miejsca poświęcone zostaje jednak Sauronowi i jego knowaniom. Generalnie zbiór ten jest swojego rodzaju kalendarium całej Drugiej Ery. Ułożone zosatają tu w chronologiczną całość wszystkie wydarzenia z tamtego okresu.

Do najważniejszych wydarzeń na pewno trzeba zaliczyć wykucie Pierścieni Władzy, zniszczenie Númenoru, zawarcie Ostatniego Przymierza, klęskę Saurona na polach Dagorlad i przejęcie Pierścienia Władzy przez Isildura. Każde z tych wydarzeń poparte jest fragmentami oryginalnych powieści i okraszona wspaniałymi grafikami Alana Lee.

Upadek Númenoru to ważna część mitologii Śródziemia. Opowiada o wydarzeniach, które miały kluczowy wpływ na dalszy bieg historii tego świata i pozwala ją jeszcze bardziej zrozumieć. Książka jest również doskonałym przykładem kunsztu pisarskiego Tolkiena, który doskonale oddaje klimat mitycznej przeszłości Śródziemia.

Upadek Númenoru to znakomita książka, która stanowi cenne uzupełnienie twórczości Tolkiena. Jest to historia, która porusza i zachwyca, a jej przesłanie jest aktualne do dziś. Mówi bowiem o tym, jak pycha i chciwość mogą doprowadzić do upadku nawet najpotężniejszych imperiów.

Upadek Númenoru
Autorzy: J. R. R. Tolkien, Brian Sibley
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: fantasy
Data wydania: listopad 2023

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.