Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Robert Małecki – Najsłabsze ogniwo

Znany pisarz, Piotr Warot, z pewnością nie zapomni lata 2019. Jego brat – Aleks – znika bez śladu wraz ze swoją dziewczyną Aliną. Policja przyjmuje wersję, że para gdzieś się zaszyła na weekend, ale ich przedłużająca się nieobecność powoduje, że Piotr przeczuwa, że stało się coś złego. Tylko kto chciałby, aby ta dwójka zniknęła?

Robert Małecki to autor kryminałów znany przede wszystkim z cykli o toruńskim dziennikarzu Marku Benerze oraz chełmżyńskim policjancie Bernardzie Grossie, jednak jego ostatnie książki to samodzielne pozycje. Taką również jest Najsłabsze ogniwo. Gatunkowo to thriller – jak sam autor podaje w posłowiu – wzorowany na powieściach Harlana Cobena. Nie potwierdzę z całą pewnością czy jest tak rzeczywiście, gdyż znam tylko jedną pozycję tego pisarza. Niemniej nowa propozycja Roberta Małeckiego to wciągająca w swoją intrygę historia poszukiwania zaginionej pary – brata głównego bohatera i jego dziewczyny. W trakcie śledztwa na jaw wychodzi wiele tajemnic – tych małych i zdawałoby się niewinnych, jak i dużych i mających poważny wpływ na postaci przewijające się na kartach powieści. Z każdym kolejnym rozdziałem przekonujemy się jak niewiele wiemy o osobach w naszym najbliższym otoczeniu – znajomych, sąsiadach, a nawet małżonkach i dzieciach. Tak, nawet dzieciach, bo nastolatkowie w tej historii mają całkiem sporo do ukrycia. 

Akcja toczy się w dobrym tempie – wystarczająco szybkim, aby czuć, że jest to thriller i odpowiednio wolnym, aby nie zgubić się w wątkach i bohaterach, których jednak trochę się pojawia, czy to w bardziej znaczących rolach czy też jako drugo- lub trzecioplanowe postaci. Fabuła również ma odpowiedni sposób skomplikowania, choć pod koniec było mu już trochę trudno ułożyć sobie fakty w klarowne wyjaśnienie.

Jeżeli lubicie thrillery w amerykańskim stylu to nowa książka Roberta Małeckiego przypadnie wam do gustu. Nie będzie to pozycja rewolucyjna w swoim gatunku, ale porządnie wciągająca propozycja akurat na jesienny wieczór.

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Czwarta Strona

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

 
 

Bloger książkowy działający w sieci jako Czytalski, wychowany na książkach Alfreda Szklarskiego, Zbigniewa Nienackiego, serii o Trzech Detektywach i komiksach ze Spider-Manem. Obecnie specjalizujący się w klimatach kryminalnych, sensacyjnych i militarnych. Z pierwszego wykształcenia ekonomista, z drugiego informatyk.

Krzysztof Borzęcki

Bloger książkowy działający w sieci jako Czytalski, wychowany na książkach Alfreda Szklarskiego, Zbigniewa Nienackiego, serii o Trzech Detektywach i komiksach ze Spider-manem. Obecnie specjalizujący się w klimatach kryminalnych, sensacyjnych i militarnych.