Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Aleksandra Rumin – Zbrodnia po polsku

W Warszawie grasuje zabójca, który poluje na młode kobiety. Do jego złapania zostaje oddelegowany zespół policjantów, kierowany przez asa polskiej policji – złapał on już trzech seryjnych morderców. Jednak pomimo wsparcia rzeszy ekspertów śledztwo stoi w miejscu, a medialny przeciek ze szczegółami wzmaga tylko presję na śledczych.

Aleksandra Rumin to specjalistka od komedii kryminalnych. Zbrodnia po polsku to jej czwarta książka z tego gatunku i każda z nich gwarantuje dobrą zabawę opartą na kryminalnej intrydze, która spokojnie sprawdziła by się również w wersji „na poważnie”.
Głównym bohaterem jest komisarz Jan Polak który jest najlepszym gliniarzem w Polsce, bo złapał aż trzech seryjnych zabójców. W pozostałych aspektach prezentuje on każdy możliwy stereotyp policjanta – jest sterany życiem, rozwiedziony, wypalony zawodowo i to wszystko w wieku 36 lat. Ogólnie cała koncepcja tej powieści opiera się o stereotypy – nie tylko odnośnie mundurowych, ale Polaków jako takich – jednak autorka na tej bazie tworzy swoją własną ich interpretację. Nie rażą one swoją typowością, choć jest wyjątek w osobie prokuratora. Jest on zupełnym przeciwieństwem Jana, ale kiedy dowiadujemy się jakie ma powiązanie z nim, to jego charakterystyka wydaje się pójściem na skróty. We wszystkich pozostałych aspektach książki podziwiam zdolność pisarki do tworzenia komizmów. Można tu ich dużo wymienić, np. specjalizacje ekspertów, portrety psychologiczne stworzone przez wspomagającego zespół śledczych profilera czy postać Kowalskiego. A sposoby na jakie zabójca uśmierca swoje ofiary są tego najlepszym dowodem. Przy tym intryga kryminalna jest logiczna, a motywacja sprawcy wiarygodna.

Jeżeli szukacie dobrej pozycji rozrywkowej w kryminalnych klimatach, to każda z książek Aleksandry Rumin będzie świetnym wyborem, a  klauzula zapisana małymi literkami w kontrakcie gwarantuje, że będzie ich jeszcze kilka, więc dobrej lektury od niej nie zabraknie.

Zbrodnia po polsku
Autor: Aleksandra Rumin
Wydawnictwo: Initium
Gatunek: komedia kryminalna
Data wydania: 20 września 2020

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU INITIUM

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Bloger książkowy działający w sieci jako Czytalski, wychowany na książkach Alfreda Szklarskiego, Zbigniewa Nienackiego, serii o Trzech Detektywach i komiksach ze Spider-Manem. Obecnie specjalizujący się w klimatach kryminalnych, sensacyjnych i militarnych. Z pierwszego wykształcenia ekonomista, z drugiego informatyk.

Krzysztof Borzęcki

Bloger książkowy działający w sieci jako Czytalski, wychowany na książkach Alfreda Szklarskiego, Zbigniewa Nienackiego, serii o Trzech Detektywach i komiksach ze Spider-manem. Obecnie specjalizujący się w klimatach kryminalnych, sensacyjnych i militarnych.