filmnews film

Informacja prasowa: Odzyskać utracony raj. Premiera filmu „Odbudować Paradise” w National Geographic

W listopadzie 2018 roku reżyser Ron Howard (zdobywca Oscara za „Piękny umysł”) chwycił za kamerę i wyruszył do miasteczka Paradise w Kalifornii, by udokumentować walkę z największymi od stu lat pożarami w USA. Tak powstał film „Odbudować Paradise” – niezwykły manifest siły oraz determinacji mieszkańców, którzy zdecydowali się podnieść z gruzów swój utracony raj.

Film prezentowany na Sundance Film Festival 2020 oraz Millennium Docs Against Gravity trafi na antenę National Geographic – premiera 17 stycznia o godz. 21.00

Ogień pochłonął 85 ludzkich żyć i zniszczył 95% lokalnej infrastruktury. Ponad 14 000 domów obróciło się w popiół, a 50 000 osób musiało się ewakuować. Część z mieszkańców Paradise została, by podnosić z gruzów swój utracony raj, inni zdecydowali się opuścić to miejsce. Twórca „Odbudować Paradise” obserwował i rejestrował wspólne działania mieszkańców, zmierzające do odbudowy zniszczonej kataklizmem przestrzeni.
„Jeśli za tą historią stoi inspirująca lekcja, to z pewnością taka, że jesteśmy całkiem nieźli w rozwiązywaniu problemów. Jednak, czy zawsze musi wydarzyć się katastrofa, aby nas zjednoczyć? Mam nadzieję, że jest to pytanie, nad którym ludzie się zastanowią.” – Ron Howard
W filmie, poza ujęciami autorstwa Rona Howarda, zobaczymy też m.in. nagrania z kamerek samochodowych mieszkańców, którzy zmuszeni byli uciekać przed szalejącym żywiołem, jak i zdjęcia z powietrza, ukazujące post apokaliptyczny obraz miasta po pożarze. Scenom towarzyszy narracja świadków zdarzeń, a tuż obok pytań o to, kto jest winny tej tragedii, pojawia się też refleksja – czy jesteśmy w stanie powstrzymać efekty zmian klimatycznych? 

Redakcja Administrator