komiksKryminalna Kulturacjarecenzja komiks

Batman Imposter – recenzja komiksu

W ostatnim czasie postać Batmana jest na propsie. Nie dość, że w kinach pojawił się długo wyczekiwany film o przygodach zamaskowanego mściciela z Gotham w reżyserii Matta Reveesa, to na na naszym rynku wydawniczym pojawiają się kolejne komiksy z jego udziałem. Jednym z nich jest Batman Imposter, który można nabyć wraz z innymi komiksami w księgarni taniaksiazka.pl.

Najnowsze komiksowe przygody Batmana, możemy śledzić w ramach imprintu Black Label, co już sugeruje, że historia ta nie należy do kanonu. Autorem jest Mattson Tomlin, a jego fabuła ukazuje Batmana, który musi zmierzyć się z samym sobą, a dokładniej z oszustem, który się pod niego podszywa. Jednak jego działania są bardziej skrajne, co powoduje, że rycerz Gotham nie jest postrzegany już jako sojusznik, a raczej jako przestępca.

Batman Imposter trochę zmienia postrzeganie Batmana, Bruce’a Wayne’a, a nawet samego Gotham. Młody Wayne nie ma dostępu to całej fortuny, co jednak nie przeszkadza mu w byciu Batmanem. Kieruje nim gniew i chęć odegrania się na przestępcach. Mimo to nie przekracza pewnych granic. Niestety jego działalność i układy z komisarzem policji Gordonem, mimo że początkowo przynoszą pozytywne skutki, szybko obracają się przeciwko nim. Gordon zostaje wyrzucony z policji, a reszta stróżów prawa nie ma chęci współpracować z Batmanem. Nawet przeciwnicy Batmana przedstawieni są jak załamani i sfrustrowania całą sytuacją ludzie.

Całość jest mroczna, poważna i mocno realistyczna, co jest nie tylko zasługą scenariusza ale i świetnych obrazów Andrei Sorrentino. Artysta, który odwalił kawał niesamowitej roboty w serii Gideon Falls, tym razem również nie zawodzi. To jego praca sprawia, że komiks ten mimo ciekawego scenariusza szybko nie pójdzie w zapomnienie. Zestawia on ze sobą realistyczne obrazy jednak pozbawione klasycznego kadrowania. Każda strona ma swój indywidualny układ, który wymyka się wszelkim schematom. Same obrazy zachwycają, ale i na swój sposób potrafią przerażać. Szczególnie gdy patrzymy na twarze, przepełnione smutkiem, melancholią i brakiem nadziei. Artysta idealnie oddał przygnębiający nastrój tej historii.

Batman Imposter to zamknięta historia, która zaskakuje, fascynuje i na swój sposób przeraża. Przeraża głównie brakiem nadziei. Symbol, którym zawsze był Batman, tym razem nie istnieje. Mimo, że walczy to widać w jego działaniach brak perspektyw. Jego działania to syzyfowa praca, która przynosi więcej cierpienia i niezadowolenia niż realnych pozytywów.

Batman Imposter
Cykl: DC Black Label
Twórcy: Mattson Tomlin, Andrea Sorrentino, Jordie Bellaire
Wydawnictwo: Egmont
Gatunek: komiks, kryminał
Data wydania: 22 lutego 2022

Batman Imposter jest do nabycia w księgarni TaniaKsiazka.pl

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.