filmFilmy Horroryrecenzja filmu

Absurdalne kino grozy – „Dom” („Hausu”) – 1977

W 1977 roku Nobuhiko Obayashi nakręcił horror Dom (Hausu) opowiadający o grupie nastoletnich przyjaciółek, które na wakacje odwiedzają ciotkę jednej z nich. Na miejscu zaczynają się dziać bardzo dziwne rzeczy, a wkrótce dziewczęta będą musiały walczyć o życie.
To propozycja dla miłośników dziwnego kina. Groza miesza się tu z komedią, a całość tonie w oparach zamierzonego absurdu. Film utrzymany jest w niespotykanej konwencji, której przyświeca radosna twórczość mieszająca wszystko, co tylko autorom przyjdzie do głowy – widać to chociażby w montażu, który realizowany jest według widzimisię, łamiąc oczekiwania widza. Słowem – istne szaleństwo.

Debiut reżyserski Obayashiego, który przedtem miał olbrzymie doświadczenie w realizacji reklam, okazał się wielkim kasowym przebojem w Japonii. Być może właśnie te reklamy miały ostateczny wpływ na realizację produkcji, Obayashi bowiem w krótkich formach stawiał na eksperyment, korzystając z awangardowych technik. W rezultacie z czasem Dom osiągnął status kultowego, choć należy zaznaczyć że pozostaje filmem drastycznie odstającym od tego, na co przygotowany może być przeciętny zachodni widz.

Obayashi wrzuca do tego filmu wszystko, co przyjdzie mu do głowy – są elementy klasycznej baśni, młodzieżowej komedii i wreszcie kiczowatego horroru. Nieoczekiwanie zaskoczą was wstawki musicalowe. A całość utrzymana jest w zamierzenie tandetnym stylu. To niełatwy seans, bo burzy nasze przyzwyczajenia, łatwo można się odbić od miejscami nieznośnej wręcz dawki absurdu i idiotyzmów. Ale nie ulega wątpliwości, że dokładnie te same elementy czynią ten film absolutnie wyjątkowym. Dom to oryginalne doświadczenie, jakiego próżno szukać w zachodnim kinie.

Dom. Reżyseria: Nabuhiko Obayashi; scenariusz: Nabuhiko Obayashi, Chihio Katsura; obsada: Kimiko Ikegami, Kumiko Ohba, Yoko Minamida, Mitsutoshi Ishigami, Miki Jinbo; zdjęcia: Yoshitaka Sakamoto; muzyka: Asei Kobayashi; gatunek: horror, komedia; kraj: Japonia; rok produkcji: 1977

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH FILMÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Damian Drabik Administrator

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.

Damian Drabik

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.