HistoriaKsiążkirecenzja książka

Jerzy Besala. Alkoholowe dzieje Polski. Dwie okupacje 1939-1945 – recenzja

Jerzy Besala to znany historyk i autor wielu niesamowitych publikacji. Jako znawca historii Polski szlacheckiej w swoich książkach skupia się głównie wokół tego okresu, lecz nie tylko. Jego najnowsza książka, wchodząca w skład cyklu Alkoholowe Dzieje Polski, skupia się bowiem wokół okresu niemieckiej i sowieckiej okupacji w Polsce, a dokładnie mówi o latach 1939 – 1945. Czwarty tom, podobnie jak poprzednie części, ukazał się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.

Alkoholowe Dzieje Polski to cykl, w którym autor opisuje wpływ alkoholu na życie społeczne i kulturowe Polaków w różnych czasach w długiej naszej historii. Po okresie Piastów i Rzeczypospolitej Szlacheckiej, a także po Czasach rozbiorów i powstań oraz Czasach Wielkiej Wojny i II Rzeczypospolitej pojawia się tom czwarty Dwie Okupacje 1939-1945, który ukazuje obraz polskiego picia przez pryzmat wojny i okupacji.

Nie jest to książka ściśle naukowa, choć autor swój główny wątek opisuje poruszając się głównie między kolejnymi wydarzeniami historycznymi. Zaczyna od ukazania obrony Westerplatte, z nakreśleniem szczegółów spożywanego alkoholu. Nie brakuje tu również wielu innych wątków związanych z wrześniem 1939 roku. Później autor przechodzi do ukazania samej okupacji, zarówno niemieckiej jak i sowieckiej, skupiając się na roli alkoholu wśród Polaków, dla których pełnił on głównie rolę uspokajającą i znieczulającą jak i wzmagającą chęć odwetu. Besala porusza również kwestie spożywania alkoholu przez samych okupantów, wyznaczając mu raczej złowrogą rolę, pozwalającą na przeprowadzenie ich zbrodniczych planów.

Alkoholowe Dzieje Polski. Dwie okupacje 1939 – 1945 to intrygująca lektura napisana prostym, ale barwnym językiem. Historia Polski ukazana jest przez pryzmat spożywanego alkoholu. Jest to bardzo intrygujące, a sam temat jest też bardzo ważny, gdyż ukazuje jedną z największych narodowych przywar jakim jest pijaństwo. Autor oczywiście nikogo nie rozlicza, ale ukazuje wpływ alkoholu na ludzkie działania. Pewne sytuacje wypełniają humor i komizm, ale wiele przesiąkniętych jest tragedią, dramatem i śmiercią. Tragiczne czasy wiążą się z tragicznymi wydarzeniami, a między nimi zawsze płynął alkohol, który jak się okazuje miał duży wpływ na podejmowane decyzje.

Alkoholowe dzieje Polski. Dwie okupacje 1939 – 1945
Autor: Jerzy Besala
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: literatura faktu, historia
Data wydania: 27 października 2020

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.