HistoriaKsiążkirecenzja książka

Alkoholowe Dzieje Polski. Czasy Wielkiej Wojny i II Rzeczpospolitej

Jerzy Besala to historyk specjalizujący się w dziejach Polski Szlacheckiej. Jest autorem szczegółowej biografii Stefana Batorego, Stanisława Żółkiewskiego i Zygmunta Starego. Jego książka Ziemie Ukrainne. Tam Kiedyś Była Rzeczpospolita opisuje czasy gdy współczesne tereny Ukrainy należały do Rzeczypospolitej. Jest też autorem niesamowitego cyklu Alkoholowe Dzieje Polski, w którym opisuje wpływ alkoholu na życie społeczne i kulturowe Polaków w różnych czasach w długiej naszej historii.

Po okresie Piastów i Rzeczypospolitej Szlacheckiej, a także po rozbiorach i powstaniach, przyszedł czas na początek XX wieku. Tom trzeci, zatytułowany Czasy Wielkiej Wojny i II Rzeczypospolitej, ukazuje obraz polskiego picia przez pryzmat określonego czasu, społecznych zależności, pochodzenia i kultury. Książka, podobnie jak dwie poprzednie, ukazała się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.

Najnowszy tom obejmuje lata 1914 – 1939. Skupia się wokół wydarzeń związanych z Wielką Wojną, czyli pierwszą wojną światową oraz okresem dwudziestolecia międzywojennego niepodległej Polski. Nie jest to typowa naukowa rozprawa, choć sam autor odnosi się do wielu historycznych źródeł. Nie jest jednak bierny w próbie ukazywania faktów. Całość okrasza wieloma zabawnymi wydarzeniami, a humor jest bardzo wyrazisty. Próba ubarwienia nawet najsmutniejszych zdarzeń wypada całkiem przyzwoicie, a przy okazji czytelnik może poczuć ducha ówczesnych lat.
Besala skupia się na historiach i wydarzeniach związanych z piciem alkoholu, choć nie zapomina przy tej okazji o pokazaniu istotnych wydarzeń rozwijających się w tle pijaństwa. Ukazuje rolę trunku w życiu ówczesnych społeczności. Prezentuje rodzaje alkoholi na jakie decydowali się Polacy i funkcje jakie pełniły. Z całości wyłania się również obraz zmian w doborze alkoholu. Widoczne jest to jeszcze mocniej, jeżeli dobrze znany tom pierwszy i drugi. Istotne jest również porównanie wyboru alkoholi przez rożne warstwy społeczne, a także chwilowe mody na różne rodzaje trunków. Ukazane jest także zróżnicowanie w piciu alkoholu w miastach i na wsiach. W tym okresie to właśnie w mieście proces ten był bardzo mocno zintensyfikowany, co uwidoczniło się w rozkwicie dancingów z jazzbandami w restauracjach  czy kawiarniach, które obrosły wręcz legendą.

Alkoholowe Dzieje Polski. Czasy Wielkiej Wojny i II Rzeczypospolitej to książka, która prześwietla pewną polską przywarę, której historia sięga prawie początków państwa polskiego. Sam temat jest bardzo odważny i warty poświęconej mu uwagi, a Besala robi to w sposób rewelacyjny, łącząc tragedię z komizmem, ukazując historyczne wydarzenia, które miały miejsce na przestrzeni lat. Humor, ogrom ciekawostek i anegdot, kopalnia wiedzy – to wszystko znajdziecie w książce Besali.

Alkoholowe dzieje Polski. Czasy Wielkiej Wojny i II Rzeczpospolitej
Autor: Jerzy Besala
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: literatura faktu, historia
Data wydania: 26 listopada 2018

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.