Książkirecenzja książka

Adam Kay. Bardzo niesamowita medycyna. Przerażająco prawdziwa historia grzebania w ludzkim ciele – recenzja

Rok po premierze książki Twoja anatomia. Kompletny (i kompletnie obrzydliwy) przewodnik po ludzkim ciele do polskich księgarń trafiło kolejne dzieło Adama Kaya. Bardzo niesamowita medycyna. Przerażająco prawdziwa historia grzebania w ludzkim ciele to lektura, dzięki której czytelnicy mogą w wyjątkowo oryginalny sposób poznać historię leczenia chorych, począwszy od najdawniejszych dziejów, aż po czasy dzisiejsze, z dodatkiem przepowiedni na temat bliższej i nieco dalszej przyszłości.

Podróż do przeszłości – zdumiewa i… obrzydza 

Medycyna to fascynujący temat. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, w jaki sposób ludzkość wpadła na to, żeby przeszczepiać narządy? A może chcecie dowiedzieć się czegoś o starożytnych uzdrowicielach wiercących dziury w głowie pacjentów? Dzięki książce Bardzo niesamowita medycyna. Przerażająco prawdziwa historia grzebania w ludzkim ciele możecie dowiedzieć się mnóstwa nieprawdopodobnych faktów. Są one poddane w lekkiej, zabawnej formie. Każda strona jest też pełna szalonych ilustracji, dopisków i innych dodatków, które sprawiają, że lektura tej książki zdecydowanie nie grozi nudą.

Humor wylewa się z każdej strony

Po Bardzo niesamowitą medycynę sięgnęłam zaintrygowana niejednoznacznymi opiniami na temat jej poprzedniczki. Wiele osób chwaliło to, że dostarcza ona niezwykle przydatnej wiedzy w absolutnie niepowtarzalny sposób. Spotkałam się też z opiniami, że humor autora, ale i rysownika nie każdemu przypadnie do gustu. Oba te stwierdzenia są jak najbardziej aktualne także w tym przypadku. Przyznam, że mnie momentami żarty autora nie tyle bawiły, co wyprawiały w zażenowanie. Sądzę jednak, że te właśnie fragmenty sprawią, że treść niezwykle wartościowej pod względem tego, jakie informacje przekazuje książki, zapadnie w pamięć młodych czytelników. A o to właśnie chodzi w tego typu publikacjach.

Książka, obok której nie warto przejść obojętnie

Bardzo niesamowita medycyna. Przerażająco prawdziwa historia grzebania w ludzkim ciele to książka, w której nawet tytuły rozdziałów są kompletnie odjechane. Jeden z nich nazywa się np. Rozdział, w którym nikt nie myje rąk, a fryzjerzy odcinają kończyny swoim klientom (czyli chirurgia). Zwariowane grafiki, zmiana nazwy Średniowiecze na Świetnowiecze, bardzo interesujące wstawki na temat zasłużonych dla medycyny osób w formie wstawki „Pięć faktów i jedno kłamstwo”, dopiski ciotecznej babki autora, czy też przepowiednie robotycznego lokaja… to jeszcze nie wszystko, co możecie znaleźć w nowym dziele Adama Kaya. Nie jest to tytuł dla każdego, jeśli jednak chcecie dostarczyć dzieciom lub sobie sporej dawki władzy o medycynie, w kompletnie zaskakującej formie, może być to książka, która trafi w Wasze gusta.

za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Insignis
 
 
CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:
 
 
 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.