hotKsiążkirecenzja książka

George A. Romero. Daniel Kraus. Żywe Trupy – recenzja

Wyobraź sobie sytuację, w której budzisz się rano, a świat został zaatakowany przez krwiożercze zombie. Świat, jaki znałeś, zniknął. Koniec cywilizacji nadszedł, a przetrwanie nabrało zupełnie nowego znaczenia. Daniel Kraus stawia przed nami mroczną wizję rzeczywistości inspirowanej klasykiem George’a Romero Noc żywych trupów, która w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.

Historia zaczyna się od pojedynczego ciała. Para lekarzy sądowych walczy z martwym mężczyzną, który nie chce pozostać martwy. Zaraza szybko się rozprzestrzenia. W przyczepie kempingowej na Środkowym Zachodzie czarnoskóra nastolatka walczy ze świeżo zmartwychwstałymi przyjaciółmi i rodziną. Na amerykańskim lotniskowcu żywi marynarze ukrywają się przed martwymi, podczas gdy fanatyk tworzy nową religię śmierci. W stacji telewizyjnej ocalały prezenter kontynuuje nadawanie, podczas gdy jego ożywieni koledzy próbują go pożreć. W Waszyngtonie pracownica federalna monitoruje wybuch epidemii, zachowując dane na przyszłość, która może nigdy nie nadejść. 

Niemal każdy człowiek zamiast zwykłego kolejnego dnia zostaje rzucony w wir apokalipsy zombie. Mały mecz ligowy, spotkanie biznesowe, czy nawet nadrabianie zaległości w bibliotece staje się walką o przetrwanie. Opuszczone domy stają się źródłem pożywienia, a żywe trupy nieustannie depczą po im piętach. Cywilizacja upada, a ludzkość musi walczyć o przetrwanie w brutalnej rzeczywistości.

Książka The Living Dead Daniela Krausa to mroczna opowieść o ludziach, którzy stawiają czoła hordom żywych trupów. Śledzimy losy różnych bohaterów, którzy zmuszeni są do podejmowania dramatycznych decyzji w obliczu śmierci. Autor nie oszczędza czytelnika. Opisuje brutalność i bezwzględność nowego świata, w którym nie ma miejsca na litość. Obserwujemy, jak ludzie stają się zwierzętami, a moralność upada. Jednocześnie powieść daje nadzieję. Pokazuje siłę ludzkiego ducha i determinację w walce o przetrwanie. Bohaterowie Krausa uczą się współpracy, poświęcenia i odnajdują nowe wartości w tym skrajnie nieprzyjaznym świecie. To historia o odwadze, poświęceniu i sile ludzkiego ducha w obliczu niewyobrażalnego zagrożenia.

Żywe Trupy to jednak nie tylko historia o zombie, ale przede wszystkim o ludziach i ich kondycji w obliczu ekstremalnych wyzwań. Autor stawia pytania o moralność, solidarność i nadzieję w świecie pozbawionym nadziei. Książka Krausa to trzymająca w napięciu lektura dla fanów horrorów i mrocznych opowieści postapokaliptycznych, a zarazem hołd złożony twórczości George’a A. Romero, którego śmiało możemy nazwać ojcem „popkulturowego zombie”.  

The Living Dead. Żywe Trupy
Autor: George A. Romero, Daniel Kraus
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: horror
Data wydania: 16 kwietnia 2024

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.