HistoriaKsiążkirecenzja książka

Alkoholowe dzieje Polski. Czasy rozbiorów i powstań – Jerzy Besala

Alkoholowe dzieje Polski. Czasy rozbiorów i powstań to kontynuacja Czasów Piastów i Rzeczypospolitej Szlacheckiej, w której Jerzy Besala zawarł obraz polskiego picia. Poczytność pierwszego tomu sprawiła, że autor postanowił napisać tom drugi, aby ponownie ukazać pewien obraz, z jednej strony straszny, a z drugiej zabawny, poparty mnóstwem różnego rodzaju przykładów.

Jerzy Besala jako historyk specjalizujący się w dziejach Polski szlacheckiej jest autorem kilkudziesięciu książek. Opublikował trzytomowe dzieło Małżeństwa Królewskie, ale również jest autorem biografii m.in. Stefana Batorego, Stanisława Żółkiewskiego i Zygmunta Starego. Jest również autorem świetnej książki Ziemie Ukrainne. Tam Kiedyś Była Rzeczpospolita. Cyklem Alkoholowych Dziejów Polski skupia się na wpływie alkoholu na życie społeczne i kulturowe Polaków w różnych czasach w długiej naszej historii.

Tom drugi utrzymany jest w podobnej stylistyce co tom poprzedni. Tak więc nie jest to rozprawa naukowa sensu stricte. Autor odnosi się do wielu źródeł historycznych opisując słynne wydarzenia. Stara się jednak ubarwiać każdą opowieść, oferując czytelnikowi połączenie naukowej rozprawy ze sztuką słowa i wyobraźni. Powołując się zaś na teksty źródłowe, czytelnik może poczuć klimat i ducha danej epoki.

Besala skupia się na historiach i wydarzeniach związanych z piciem alkoholu, choć nie zapomina przy tej okazji o pokazaniu istotnych wydarzeń rozwijających się w tle pijaństwa. Ukazuje rolę trunku w życiu ówczesnych społeczności. Prezentuje rodzaje alkoholi na jakie decydowali się Polacy i funkcje jakie pełnił. Z całości wyłania się również obraz zmian w doborze alkoholu. Widoczne jest to jeszcze mocniej, jeżeli dobrze znany tom pierwszy. Istotne jest również porównanie wyboru alkoholi przez rożne warstwy społeczne, a także chwilowe mody na różne rodzaje trunków.

Autor rozpoczyna swoją opowieść od czasów napoleońskich ukazanych przez pryzmat powstawania legionów polskich, ale również powstania Księstwa Warszawskiego. Następnie jesteśmy świadkami powstania Królestwa Polskiego i życia w nim, ale również pod pozostałymi zaborami. Alkohol odgrywał również wielką rolę podczas powstań narodowych i wielkiej Emigracji. Na koniec czytelnik może zapoznać się z okresem pary i elektryczności, kiedy to powstawały wielkie gorzelnie i browary stając się częścią wielkiego przemysłu.

Alkoholowe Dzieje Polski. Czasy rozbiorów i powstań to intrygująca lektura napisana prostym, ale barwnym językiem. Mnóstwo prawdziwych historii przeplatanych anegdotami i humorem sytuacyjnym. Całość zaś pozwala poznać mody, wzorce i trunki w różnych warstwach społecznych na przestrzeni ponad stu lat oddając ówczesnego ducha czasu i nie omijając przy tym istotnych wydarzeń historycznych.

Alkoholowe Dzieje Polski. Czasy Rozbiorów i Powstań
Autor: Jerzy Besala
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: literatura faktu
Data wydania: października

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.