Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Elisabeth Carpenter. Tylko matka – Recenzja

Tylko matka to debiutancka powieść nowej na scenie literackiej Elisabeth Carpenter. Książka zapowiadana jest przez Wydawnictwo Albatros jako lektura dla fanów m.in. B.A. Paris czy Jenny Blackhurst. Niedawno miałam okazję przeczytać powieści wyżej wymienionych pisarek (Dylemat oraz Ktoś tu kłamie). Czy brytyjska autorka rzeczywiście może być porównywana z dobrze już znanymi czytelnikom autorkami?
Matczyna miłość potrafi przetrwać wszystko. Tak zawsze myślała Erica Wright – główna bohaterka powieści Tylko matka. Kiedy jej syn, Craig został oskarżony o morderstwo, ani przez chwilę nie wątpiła w jego niewinność. Aby go ochronić, była gotowa nawet kłamać. Kiedy po kilku latach odsiadki Craig wraca do domu, Erica zaczyna zauważać zmiany, jakie zaszły w mężczyźnie. Początkowa niezachwiana pewność co do niewinności ukochanego dziecka, zaczyna wydawać się naiwnością. Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy znika kolejna dziewczyna. Erica nie może dłużej ignorować wątpliwości, które się w niej zrodziły.

Fabuła powieści Elisabeth Carpenter opowiadana jest z perspektywy trzech osób – Ericki, jej syna i dziennikarza zajmującego się sprawą zaginionej dziewczyny. Jest to metoda narracji, która nadaje historii dynamizmu. Także styl autorki sprawia, że książkę czyta się bardzo przyjemnie. Opowieść o losach Ericki i Craiga jest ciekawa i wciągająca. Miłośnicy historii z dreszczykiem zdecydowanie miło spędzą czas nad tą pozycją, nawet jeśli nie pozostanie ona na dłużej w ich pamięci.

Tylko matka to powieść dobra, choć nie znakomita. Czytelnicy, którzy mają za sobą lektury wielu historii z dreszczykiem, z pewnością nie będą zaskoczeni finałem historii. Powieść, choć zapowiadana jako kryminał, zaklasyfikowałabym raczej jako dramat psychologiczny. Autorka mocno koncentruje się na kwestii matczynej miłości. Brytyjska pisarka bardzo wnikliwie analizuje uczucia, jakie rodzą się w Erice, kiedy zaczyna wątpić w niewinność syna. Książka Tylko matka to lektura w sam raz dla tych czytelników, którzy szukają pełnej emocji opowieści doprawionej tajemnicami i ciekawą zagadką kryminalną. Fani wymienionych przeze mnie autorek zdecydowanie znajdą w niej coś dla siebie.

Tylko matka
Autor: Elisabeth Carpenter
Tłumaczenie: Maria Olejniczak-Skarsgard
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 3 czerwca 2020

 

Za materiał do recenzji dziękujemy wydawnictwu:

 

http://www.wydawnictwoalbatros.com/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.