Antonio Scurati. M Syn Stulecia – recenzja

Antonio Scurati to urodzony w Neapolu wykładowca literatury współczesnej uniwersytetu Istituto Univesitario di Lingue Moderne w Mediolanie. Jest autorem licznych artykułów, esejów i powieści historycznych. O jednej z nich w ostatnim czasie zrobiło się bardzo głośno. Mowa oczywiście o M. Syn Stulecia, wstrząsającej opowieści o dojściu Benito Mussoliniego do władzy. Powieść ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Sonia Draga.

Osoba Duce dla większości osób powinna być choć odrobinę znana. Twórca włoskiego faszyzmu, premier Włoch i dyktator Włoskiej Republiki Socjalnej zapisał się w historii Europy raczej negatywnie. Jego współpraca z Niemcami i Hitlerem i udział w wojnie po stronie państw Osi doprowadziła do jego ostatecznego upadku. Powieść Scuratiego nie skupia się jednak na tych wydarzeniach, ale ukazuje okres walki o władzę, a dokładnie lata 1919 – 1924. Co ciekawe nie jest to również powieść biograficzna sensu stricte i nie jest to typowa literatura faktu. Beletrystyka, którą serwuje nam autor, jest jednak wiernym odwzorowaniem ówczesnych wydarzeń.

Sama historia Mussoliniego z okresu jego walki o władzę to tylko jeden element tej powieści. Za pomocą tych wydarzeń autor chce pokazać znaczący fakt. Jak mało wiemy o ludziach, którzy potrafią pięknie przemawiać. Są inspiracją dla tłumów i mistrzami politycznych rozgrywek. Gdzie jest jednak ta granica, która zapaliłaby lampkę ostrzegawczą w naszej głowie? Ukazując fragment życia przyszłego Duce autor przypomina również o niebezpieczeństwach, które na każdym kroku czyhają na społeczeństwa pod przykrywką pięknych przemów i wielkich obietnic.

Przy okazji autor kreśli krótką historię włoskiego faszyzmu. Jest to pozytywne z dwóch powodów. Po pierwsze nie można przedstawić sylwetki Wodza bez znajomości sytuacji politycznej Włoch na początku XX wieku. Po drugie, autor pozwala zrozumieć czym był tak naprawdę był włoski faszyzm i czym różnił się od innych totalitarnych systemów oraz jakie miał korzenie. Może dzięki temu słowo to przestanie być swojego rodzaju łatką, którą przykleja się przeciwnikom politycznym, gdy tylko nie zgadzamy się z ich poglądami.

Antonio Scurati w swojej powieści kreśli obraz Mussoliniego z okresu jego walki o władzę. Ukazuje jego drogę po władzę oraz polityczną przemianę. Od zagorzałego socjalisty do przywódcy włoskiego faszyzmu. Jego życie ukazane jest przez pryzmat podejmowanych przez niego decyzji. Czytelnik może zobaczyć człowieka, który długo piął się na sam szczyt władzy po to tylko żeby, jak wiemy z jego historii, szybko z niego spaść na sam dół.

M. Syn Stulecia
Autor: Antonio Scurati
Wydawnictwo: Sonia Draga
Gatunek: powieść historyczna, historia
Data wydania: 11 marca 2020

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU SONIA DRAGA

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.