HistoriaKsiążkirecenzja książka

Robert J.Donia. Karadzić. Rzeźnik Bośni – recenzja

Wydawnictwo Prószyński S-ka zaprasza na kolejną odsłonę biograficznej serii Oblicza Zła, w której prezentowani są najwięksi zbrodniarze ubiegłego wieku. Do tej pory czytelnicy mogli zapoznać się z historią m.in. Stalina, Hitlera, Pol Pota, Mussoliniego, Goebbelsa oraz Himmlera i Bormana. Najnowsza jej odsłona prezentuje sylwetkę Radowana Karadzića, przywódcę bośniackich Serbów, który odpowiedziany jest za największą masakrę w Europie po II wojnie światowej.

Lekarz psychiatra, poeta, lider i zbrodniarz skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii w Hadze. Człowiek odpowiedzialny za największe okrucieństwa dokonane w Europie po drugiej wojnie światowej nie był jednak krwawym dyktatorem, a politykiem, współtwórcą Serbskiej Partii Demokratycznej.

Donia, który brał udział w procesie Karadžicia jako biegły, opierając się na niepublikowanych dokumentach Trybunału w Hadze oraz wielogodzinnych rozmowach z oskarżonym, przedstawia fascynującą i przerażającą historię człowieka, który z szarego polityka przeobraził się w potężnego szowinistę i ludobójcę.

Od syna rzeźnika po przywódce narodu

Książka rozpoczyna się od przedstawienia dzieciństwa i młodości Karadžicia. Był on synem rzeźnika i nauczycielki, wychowywał się w biednej rodzinie w Sarajewie. Po ukończeniu studiów medycznych pracował jako psychiatra, a w latach 70. XX wieku rozpoczął karierę polityczną. W 1990 roku współtworzył Serbską Partię Demokratyczną, która szybko stała się główną siłą polityczną bośniackich Serbów.

W 1992 roku, po rozpadzie Jugosławii, wybuchła wojna w Bośni. Karadžić stanął na czele bośniackich Serbów i doprowadził do serii zbrodni, w tym ludobójstwa w Srebrenicy, w wyniku którego zginęło ponad 8 tysięcy muzułmanów. W 2008 roku Karadžić został aresztowany i postawiony przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla byłej Jugosławii. W 2016 roku został skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności.

Książka Donii to nie tylko historia jednego człowieka, ale także historia wojny w Bośni. Autor przedstawia skomplikowane okoliczności, które doprowadziły do konfliktu, a także szczegółowo opisuje zbrodnie, których dopuścili się bośniaccy Serbowie, ale także wspomina o zbrodniach Bośniaków i Chorwatów. Książka jest napisana w sposób przejmujący i wstrząsający, a jej lektura pozwala zrozumieć, jak doszło do jednego z najstraszniejszych ludobójstw w historii Europy, ukazując zarazem istotę krwawej wojny na Bałkanach.

Karadzić. Rzeźnik Bośni
Autor: Robert J. Donia
Tłumaczenie: Hanna Pasierska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Seria: Oblicza Zła
Gatunek: literatura Faktu
Data wydania: 8 sierpnia 2023

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY:

http://www.proszynski.pl/

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.