Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Wojtek Miłoszewski. Bez Reszty – recenzja

Wojtek Miłoszewski powraca z kolejnym emocjonującym kryminałem, zatytułowanym Bez Reszty. Jest to kontynuacja Kastora, brutalnej i osadzonej w realiach rodzącej się w bólach Trzeciej Rzeczypospolitej historii, która wciąga czytelnika w brutalny okres transformacji. Jest to jedna z ciekawszych nowości dostępnych w popularnej księgarni TaniaKsiazka.pl

Kastor Grudziński to bezkompromisowy policjant, który na początku lat dziewięćdziesiątych mierzy się z szybko rozwijającą się przestępczością. Mimo braków kadrowych i sprzętowych zmuszony jest prowadzić swoje śledztwa. Niestety w jednym z nich ginie naczelnik sekcji kryminalnej. Śledztwo w tej sprawie zostaje jednak odsunięte na boczny tor, a nowy naczelnik ma inne priorytety. Grudziński nie poddaje się jednak tak szybko. Niestety zacofana policja nie jest w stanie stawić czoła rosnącymi w siłę i dysponującymi nieograniczonym budżetem oraz bezlitosnymi gangami. Jakby tego było mało w Krakowie ktoś dokonuje porwań małych dzieci w celach okupu. Niezadowolenie społeczeństwa sięga zenitu. Nikt nad tym kotłem nie panuje, a Grudziński ma do pomocy sierżanta alkoholika i emerytowanego gliniarza. Mimo to się nie poddaje.

Wciągająca historia z zaskakującym finałem to tylko jeden z ciekawszych elementów tej powieści. Drugim jest niesamowity klimat tamtych czasów. Autor daje go odczuć czytelnikom na każdym kroku. Mocno zarysowane są zmiany, przede wszystkim te ustrojowe, ale i rodzący się kapitalizm jest ważnym wątkiem. Ukazany jest przez pryzmat szybko rozwijającej się przestępczości, ale i ubożenia społeczeństwa. 

Bohaterowie Miłoszewskiego są naprawdę rewelacyjni. Grudziński jako ostatni sprawiedliwy, za wszelką cenę chce pokrzyżować plany niebezpiecznemu gangowi. Pracy poświęca się „bez reszty”, a robota to jedyny jego cel. Ważniejszy niż oddana i kochająca kobieta oraz życie prywatne. Sam przeciwko całemu wielkiemu układowi. Przyznać trzeba, że daje radę i nawet można go polubić. Drugi plan też jest realistyczny i ma swój wkład w odbiór tej historii.

Bez Reszty to znakomita kontynuacja Kastora. Brutalny kryminał, mocna historia, wyraziści bohaterowie i czasy, o których wielu ludzi wolałoby zapomnieć. Transformacja dała w kość wielu, a dorobili się na niej głównie przestępcy. Nic więc dziwnego, że czasy te są idealnym tłem policyjnej opowieści, która wciąga bez reszty. Czekamy na ciąg dalszy.

Bez Reszty
autor: Wojtek Miłoszewski
Wydawnictwo: W.A.B.
Gatunek: kryminał
Data wydania: 30 września 2020

 

Bez Reszty zamówiliśmy w księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.