hotKryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Kryształowi. Świeża Krew – recenzja

Joanna Opiat-Bojarska to znana autorka powieści kryminalnych. Obecnie powraca z najnowszą książką, w której ukazuje losy policjantów z poznańskiej jednostki specjalnej, a zarazem rozpoczyna nową serię, która wstrząśnie obrazem polskiej policji. Świeża Krew rozpoczyna brutalną serię Kryształowi, w której naszpikowana przemocą historia łączy się z rasowym kryminałem z solidną dawką erotyki.

Bohaterami tej fabuły są członkowie elitarnej grupy antyterrorystów, do których dołącza Paweł Dobrogowski aka Driver. Outsider, który całe swoje życie poświęca służbie, tracąc przez to nawet rodzinę. Jego praca w jednostce antyterrorystycznej jest jednak tylko przykrywką. Pracując bowiem dla Biura Spraw Wewnętrznych staje się „Kryształowym” i musi rozpracować powiązania antyterrorystów z lokalną narkogrupą.
Akcja powieści rozgrywa się w Poznaniu. Autorka wprowadza nas w życie poszczególnych bohaterów ukazując ich pracę i prywatne losy. Zaznaczyć trzeba od razu, że nie mamy tu do czynienia z aniołami. Bohaterowie, mimo że są stróżami prawa mają wiele na sumieniu. Każdy z nich ma problemy rodzinne. Oszukują i zdradzają swoje  żony, są po rozwodach, a ich moralna kondycja pozostawia wiele do życzenia. Prywatne życie oczywiście przekłada się na pracę, którą często wykonują sumiennie, lecz nie zawsze stoją po odpowiedniej stronie barykady.

Poza tym, że autorka ukazuje moralną kondycję stróżów prawa, serwuje również niesamowitą akcję przeplataną ostrymi scenami seksu. Czytelnik wręcz bombardowany jest różnymi wątkami, które sprawiają, że ciężko się od tej historii oderwać. Pędząca akcja, seks, nadużywanie władzy, morderstwa i konfrontacja bohaterów, którzy znaleźli się po przeciwnych stronach barykady.

Świeża Krew to intrygujący początek nowego cyklu Kryształowi. Joanna Opiat-Bojarska, która nie boi się opisywać w swoich książkach niewygodnych tematów i tym razem nie zawodzi. Serwuje nam rzeczywisty, brutalny obraz polskiej policji, w której nie ma bohaterów czarno-białych. Użycie słowa kolorowi jest jednak całkiem nie na miejscu. Bohaterowie ci są najczęściej brudni lub szarzy, chyba że jeszcze kryształowi. Niestety czasami i na krysztale znajdują się rysy.

Świeża krew
Cykl: Kryształowi
Autorka: Joanna Opiat-Bojarska
Wydawnictwo: MUZA
Gatunek: kryminał, akcja
Data wydania: 31 października 2018

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU MUZA

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.