Kryształowi. Łatwy Hajs – recenzja

Łatwy Hajs to drugi tom cyklu Kryształowi autorstwa Joanny Opiat-Bojarskiej, opowiadający o losach członków Biura Spraw Wewnętrznych Policji w Poznaniu. Tom drugi podobnie jak Świeża Krew trafił na półki księgarń za sprawą wydawnictwa Muza.

Bohaterem jest Paweł Dobrogowski, pseudonim Driver, który niedawno trafił do BSWP i ma już za sobą jedną udaną sprawę. Nie osiadł jednak na laurach i dalej tropi nieuczciwych gliniarzy. Jednym z nich jest Łysy, na którego donos składa właściciel klubu go-go. Sprawa nie należy do prostych, szczególnie że policjant jest jedną z osób, które dobrze wiedzą jak radzić sobie w środowisku policyjnym i przestępczym.

Rozpoczyna się brutalna gra, w której stawką jest złapanie sprzedajnego psa. Czytelnik wchodzi w sam środek środowiska klubów nocnych i tancerek go-go. Nic tu nie jest takie jak można sobie wyobrażać. Autorka stawia pytania o granicę, którą można przekroczyć, aby znaleźć po drugiej stronie barykady. Wątkami pobocznymi ukazuje również współpracę policji z informatorami z przestępczego półświatka. Wisienką na torcie jest morderstwo nastoletniej Ukrainki, będące wprowadzeniem do całej fabuły.

Świat, jaki autorka uchwyciła w cyklu zrywa z obrazem wspaniałego stróża prawa. Zrobiła dla literatury coś, co Wojciech Smarzowski zrobił dla filmu swoją Drogówką. Nie ma tu żadnej świętości. Policjanci działają na granicy prawa, a niektórzy świadomie ją przekraczają. Przeklinają, piją na umór, a stres po pracy rozładowują w klubach nocnych. Co ciekawe żaden z bohaterów nie jest postacią godną naśladowania. Nawet pracownicy BSWP potrafią kopać dołki pod kolegami, a ich życie osobiste jest delikatnie mówiąc dalekie od doskonałości.

Łatwy Hajs kontynuuje przygodę z policjantami z BSWP i jest to kontynuacja udana. Jest ostro i językowo i fabularnie. Brudy polskiej policji wręcz wylewają się poza kartki książki. To przykład niezwykle mocnego polskiego kryminału. Finał zapowiada emocjonujące zwieńczenie trylogii. Czekamy z niecierpliwością.

Łatwy Hajs
Autorka: Joanna Opiat-Bojarska
Cykl: Kryształowi
Wydawnictwo: Muza
Gatunek: kryminał, sensacja
Data wydania: 15 maja 2019

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU MUZA

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.