Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Michael Connelly. Czarne Echo – recenzja

Czarne Echo to pierwsza powieść, której bohaterem jest Harry Bosch, detektyw wydziału zabójstw Departamentu Policji Hollywood. Powołany do życia w 1992 roku, przez Michaela Connyelly’ego, doczekał się dwudziestu trzech tomów swoich przygód. Czarne Echo doczekało się w samej Polsce kilku wydań i wielu wznowień. Najnowsze wydanie ukazało się nakładem wydawnictwa Sonia Draga i jest początkiem nowej serii w ujednoliconej szacie graficznej.
Akcja rozpoczyna się od znalezienia trupa w rurze kanalizacyjnej. Na miejsce przybywa Harry Bosch, który w denacie nie tylko rozpoznaje starego znajomego z Wietnamu, ale od razu zwraca uwagę na pewne szczegóły, kwalifikujące tę śmierć jak zbrodnię. Szybko też łączy tę sprawę z niedawnym skokiem na bank. Bosch kontaktuje się z lokalnym biurem FBI, które prowadziło tamte śledztwo. Początkowo odsunięty od tego śledztwa, postanawia podjąć prywatne dochodzenie, które doprowadzi go do gigantycznej afery.

W tym samy czasie przeciwko niemu prowadzone jest śledztwo wydziału spraw wewnętrznych. Bosch swojego czasu był pod lupą ze względu na zabójstwo podejrzanego. Wszystko się dla niego zakończyło dobrze, jednak wiele osób do tej pory uważa, że jako policjant przekroczył swoje uprawnienia. Dwaj obserwujący go policjanci cały czas wchodzą mu w drogę. Jakby tego było mało organizatorzy skoku na bank szybko orientuje się, że Bosch depcze im po piętak i postanawiają go wyeliminować z gry. Bosch cudem uchodzi z życiem, co jeszcze bardziej motywuje go do intensywniejszego śledztwa.

Rewelacyjny debiut, który nawet po tylu latach od premiery trzyma w nieustannym napięciu. Tak właśnie powinno się pisać powieści kryminalne i detektywistyczne. Perfekcyjne wprowadzenie do śledztwa rozpala tylko wyobraźnię czytelnika. Później jest już tylko lepiej. Poza tym niesamowity klimat i realia lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Taka sentymentalna podróż do przeszłości. Niezmienny jest tylko Bosch, którego działania i postawa gwarantują kawał niesamowitej i trzymającej w napięciu rozrywki z najwyższej półki.

Czarne Echo
Autor: Michael Connelly
Cykl: Harry Bosch
Wydawnictwo: Sonia Draga
Gatunek: thriller, kryminał
Data wydania: 31 maja 2017

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.