hotKryminalna KulturacjaKsiążkipatronatrecenzja książka

Wojciech Wójcik. Miałeś tam nie wracać – recenzja przedpremierowa

Wojciech Wójcik z każdą kolejną książką coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność na gruncie polskiego kryminału. Właśnie prezentuje najnowsża powieść opartą na mrocznej i tajemniczej historii. Miałeś tam nie wracać trafia na półki księgarń za sprawą wydawnictwa Zysk i S-ka.

Bohaterem powieści jest Adam, który po wielu latach powraca do Hajnówki, miejsca gdzie się urodził, wychował i wszedł w dorosłe lata. Tego czasu nie wspomina jednak dobrze. Prawdopodobnie nigdy by tu nie wrócił, gdyby nie pogrzeb jego dobrego przyjaciela z młodych lat. Krzysztof, funkcjonariusz Służby Granicznej, zginął w tajemniczych okolicznościach. Prawdopodobnie Adam wyjechałby bez słowa zaraz po pogrzebie, gdyby nie fakt, że dawny kolega na krótko przed śmiercią kilkukrotnie próbował się do niego dodzwonić.

Bohater decyduje się zatrzymać w Hajnówce na jedną noc. To dobra okazja, by spotkać się ze starymi znajomymi i odwiedzić znane miejsca. Noc spędza w domku letniskowym na swojej działce, na której pomieszkiwał Krzysztof. Tam Adam odkrywa jedną rzecz, która wywraca jego życie i postrzeganie rzeczywistości do góry nogami. Jest to zdjęcie Kaśki, szkolnej miłości Krzyśka, która zaraz po maturze popełniła samobójstwo. Na zdjęciu nie wygląda jednak jak nastolatka, a dojrzała kobieta. Niedługo potem żona Adama telefonicznie przekonuje go, aby jak najszybciej opuścił Hajnówkę.
Autor ponownie kreśli niejednoznaczną opowieść z bohaterami, których przeszłość odciska ogromne piętno na teraźniejszości. Dla protagonistów nie jest to jednak wcale oczywiste. Niektórzy nie zauważają pewnych splotów wydarzeń. Gdy po latach pewne sprawy zaczynaja wychodzić na światło dzienne, dla wielu z nich będzie to ogromny szok. Są jednak tacy, którzy woleliby tego uniknąć.

Tajemnice i sekrety z przeszłości nadają pikanterii sprawnie poprowadzonej fabule, w której intrygujące postaci rozgrywają partię szachów na planszy, jaką jest Hajnówka. Miejscowość, która rządzi się swoimi prawami, a lokalne brudne układy i niejasne zależności są na porządku dziennym. To miejscowość, do której lepiej nie wracać. 

Wojciech Wójcik kolejny raz udowadnia, że w kreowaniu kryminalnej intrygi należy do czołówki polskich pisarzy. Genialnie łączy bieżące wydarzenia i mroczne sekrety z przeszłości, tworząc wielopoziomową fabułę. Wymowny tytuł jego najnowszej powieści intryguje i zmusza do refleksji. Gdy tylko weźmiecie książkę do ręki, nie odłożycie jej, dopóki nie odkryjecie wszystkich tajemnic. Trzeba jednak uważać, bo powroty do przeszłości mogą się źle skończyć. Czy na pewno chcesz ją poznać?

Miałeś tam nie wracać
Autor: Wojciech Wójcik
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: kryminał
Data wydania: 28 maja 2019

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:
 
 

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.