Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Joseph Finder. Zamiana – recenzja

Joseph Finder to jeden z ciekawszych przykładów współczesnych autorów książek z pogranicza thrillerów szpiegowskich, powieści sensacyjnych i kryminalnych. Do jego najlepszych powieści należy Instynkt Zabójcy. Jego najnowsza książka, Zamiana, która na polskim rynku ukazała się nakładem wydawnictwa Sonia Draga, skupia się wokół zwykłej ludzkiej pomyłki i konsekwencji z nią związanych.

Głównym bohaterem jest Michael Tanner, amerykański biznesmen, który wracając z podróży służbowej przypadkowo wchodzi w posiadanie laptopa jednej z senator. Wszystko stało się za sprawą zwykłej pomyłki podczas lotniskowej kontroli bezpieczeństwa. Zdarzenie, z którego zdaje sobie sprawę dopiero w domu staje się zaczątkiem jego kłopotów. Niestety laptop zawierał, wbrew regulaminowi, wiele pilnie strzeżonych tajemnic.

Pani senator zrobi wszystko aby go odzyskać, nim opinia publiczna dowie się o tym co się stało i pogrzebie jej karierę polityczną. Nieoficjalnie zwraca się do pozbawionego skrupułów fachowca. Niestety nie tylko on będzie chciał zdobyć informacje zapisane na dysku tego komputera. Tanner nagle staje się bardzo poszukiwanym człowiekiem. Ciągle w biegu, przerażony bezpieczeństwem swojej rodziny, potrzebuje planu, aby przetrwać. Pytanie, tylko komu może zaufać?
Finder jest jednym z tych autorów, którzy potrafią za każdym razem urzekać swoimi historiami. Zawierają bowiem w sobie problemy, z którymi boryka się zwykły zjadacz chleba. Autor równoważy te problemy, wplatając w nie wątki, z którymi nieraz pewnie większość z nas stykała się w wyobraźni, po przeczytaniu jakiejś książki lub obejrzeniu filmu. Często zastanawiamy się jak my byśmy postąpili w danej sytuacji i jakie decyzje podjęli. Finder te problemy i rozwiązania przelewa na papier, co w pewien sposób czyni nas współpartnerami jego historii.

Joseph Finder doskonale wie jak wykreować wysokiej jakości historię, która przyprawia o dreszcze i podnosi tętno w trakcie lektury. Zamiana obdarzona jest wyrazistą i wiarygodną fabułą, która jednocześnie potrafi przerazić. Zmusza do refleksji nad tym, kiedy kończy się prywatność, a zaczyna bezpieczeństwo. Pytanie to wplecione jest w narrację i nadaje jej tempa. Całość zaś wciąga bez reszty.

ZOBACZ RECENZJĘ KRYMINAŁU „ZOSTAŃ W DOMU” AGNIESZKI PIETRZYK

Zamiana
Autor: Joseph Finder
Tłumaczenie: Przemysław Hejmej
Wydawnictwo: Sonia Draga
Gatunek: sensacja
Data wydania: 17 kwietnia 2019

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU SONIA DRAGA

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.