Książkirecenzja książka

B. A. Paris – Na skraju załamania

Kryminały, sensacje, thrillery – kogoś, kto najczęściej sięga po książki tego typu, trudno czymś zaskoczyć, jeśli chodzi o fabułę. Często jest ona dość przewidywalna – konstrukcja przebiega utartym schematem, zaś antagonistą jest obstawiana z początku postać. Czy autorka świetnej powieści Za zamkniętymi drzwiami zachwyci nas ponownie w Na skraju załamania? B. A. Paris, liczę na ciebie!

Deszcz, burza, ograniczona widoczność i droga przez las. Nic więc dziwnego, że Cass nie zatrzymała się przy samochodzie stojącym na poboczu, tylko popędziła do domu. Wszystko diametralnie się jednak zmienia, kiedy wiadomość o śmierci nieznajomej dociera do głównej bohaterki, a co więcej, okazuje się, iż nieznajoma nie jest taka nieznana. Wyrzuty sumienia odbierają trzydziestolatce zdolność trzeźwego osądu sytuacji, a ponadto zaczynają ją nękać tajemnicze telefony.

B. A. Paris, niestety zawiodłaś.
Najsłabszym ze słabych ogniw tej powieści, jest główna bohaterka. Dawno nie miałam do czynienia z tak irytującą postacią. Psychologia postaci,która tak doskonale wyszła w poprzedniej powieści autorki, tym razem nie zdała egzaminu. Przez lwią część książki autorka bije się z myślami bądź zażywa tabletki dzięki którym śpi cały dzień. Przemyślenia wewnętrzne głównej postaci to w kółko powtarzane te same stwierdzenia napisane tylko innymi słowami (a przynajmniej tak jest do punktu kulminacyjnego).

Powieść tego typu powinna wzbudzać uczucie niepokoju, szokować zakończeniem i zachowaniem bohaterów. Nic takiego jednak nie ma miejsca. Intrygantem okazuje się osoba, którą podejrzewa się już od pierwszych kart książki, akcja zaś przebiega w przewidywalny sposób i jest po prostu nudna. Poza tym, powieść wydaje się pisana na siłę – świadczy o tym jej długość, chociaż z drugiej strony, ile można pisać o głuchych telefonach i problemach z pamięcią?

Flegmatyczność Na skraju załamania, nieciekawa główna bohaterka, mało emocji – to wszystko sprawia, iż książka jest w mojej opinii dosyć słaba. Być może spodoba się przeciętnemu czytelnikowi historii innych niż sensacje i kryminały.

Na skraju załamania
Autor: B.A. Paris
Tłumaczenie: Maria Olejniczak-Skarsgard
Gatunek: Thriller, Sensacja, Kryminał
Wydawnictwo: Albatros
Data premiery: 15 lutego 2018

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy wydawnictwu:

 

http://www.wydawnictwoalbatros.com/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Ola Durjasz eks-recenzent

Jako mól książkowy czyta dosłownie wszystko co wpadnie w jej dłonie, zaś nieco wybredny gust literacki sprawia, iż nie waha się wprost napisać co sądzi o konkretnej pozycji.

Ola Durjasz

Jako mól książkowy czyta dosłownie wszystko co wpadnie w jej dłonie, zaś nieco wybredny gust literacki sprawia, iż nie waha się wprost napisać co sądzi o konkretnej pozycji.