Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Marek Krajewski. Dziewczyna o czterech palcach – recenzja

Marek Krajewski powraca z kolejna mocna powieścią. Po trzech wydanych ostatnio odsłonach przygód Eberharda Mocka, tym razem autor wraca do losów Edwarda Popielskiego. Dziewczyna o czterech palcach to już ósmy tom jego przygód. Książka opowiada o wydarzeniach z roku 1922 i rozpoczyna się od krwawej działalności bolszewików na kresach wschodnich a kończy się grą wywiadów.

Edward Popielski dostaje zlecenie od przełożonych, aby udać się na Kresy Wschodnie i pomóc tamtejszej policji w ujęciu bandy bolszewików terroryzujących lokalną ludność. Niestety mimo wielkiego wysiłku nie udaje się go schwytać, a dowodzący posterunkiem popełnia samobójstwo. Popielski nie wraca jednak do siebie, gdyż dostaje nowe zlecenie, aby ustalić co stało się z pewną rzeczą należącą do dowódcy posterunku. Nie zdaje on sobie sprawy, że właśnie wkracza w sam środek szpiegowskiej rozgrywki i wojny wywiadów, w której trup ściele się gęsto.

Mimo że Krajewski głownym bohaterem swojej powieści czyni Popielskiego zwanego Łyssym, to jednak swoją historię przenosi tym razem daleko za Lwów, w którym to mieście funkcjonariusz działał do tej pory. Miejscem akcji są Kresy Wschodnie, Wolne Miasto Gdańsk oraz Warszawa. Poza tym autor kreując swoją historię łączy losy fikcyjnych bohaterów z historycznymi postaciami. Pojawiają się w niej Józef Piłsudski, Gabriel Narutowicz, Eligiusz Niewiadomski, Marian Swolkień i Feliks Dzierżyński. Nie brakuje tu również historycznych wydarzeń, które wpłynęły na losy II Rzeczypospolitej.

Elementem charakterystycznym autor czyni zaś wątek partii szachowych. Jak zapewne fani Edwarda Popielskiego wiedzą, bohater tej jest fanem szachów, na które poświęca wiele wolnego czasu. Tym razem partia będzie swojego rodzaju łamigłówką, której rozwiązanie przyczyni się do pokonania przeciwnika, ale w walce z obcym wywiadem.

Dziewczyna o czterech palcach stanowi ciekawą mieszankę wątków kryminalnych i szpiegowskich. Wciągającą historię autor doprawia krwawymi i brutalnymi rozgrywkami między policją, agentami Dwójki i bolszewikami, którzy w tamtym czasie mocno zaznaczyli swoją obecność na terenach działalności. Nie brakuje również klimatu II Rzeczypospolitej i odniesień do naszej najnowszej historii. Dzięki temu od powieści nie sposób się oderwać, aż do finałowego rozstrzygnięcia.

Dziewczyna o czterech palcach
Autor: Marek Krajewski
Cykl: Edward Popielski
Wydawnictwo: Znak
Gatunek: kryminał, powieść szpiegowska
Data wydania: 15 maja 2019

 

za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu:

 

http://www.wydawnictwoznak.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.