Książkirecenzja książka

Recenzja powieści „Kurtyna Śmierci”

Nowa powieść W.E.B. Griffina, Kurtyna Śmierci, zaczyna się od mocnego uderzenia. Dwie piękne kobiety opuszczają w nocy jeden z klubów w Monachium. W pewnym momencie dwóch nieznanych sprawców usiłuje je porwać. Ponoszą jednak porażkę. Kobiety, obywatelki USA, w rzeczywistości są agentkami Centralnego Dyrektoriatu Wywiadu. Kim jednak byli sprawcy próby porwania? Na te pytania odpowie śledztwo, które w tej sprawie rusza.

Kurtyna Śmierci to trzeci tom nowego cyklu W.E.B. Griffina, Tajne Operacje, napisanego wraz z Williamem E. Butterworthem IV i wydanym przez Dom Wydawniczy Rebis. Tytuł jak łatwo się domyśleć dotyczy Żelaznej Kurtyny, nazwy nadanej przez Winstona Churchilla, a fabuła skupia się wokół powojennych wydarzeń i rodzącej się kolejnej wojny – zimnej wojny między zachodem a wschodem.
Griffin przyzwyczaił już swoich czytelników, że jego powieści zawsze trzymają wysoki poziom. Jego historie okraszone są tym, co dobra powieść sensacyjno-szpiegowska zawierać powinna. Najważniejsza jest mocna i dobrze skrojona intryga, osadzona w samym centrum największych zimnowojennych terenów działań. Wrażenie robią także barwne postaci. Twardzi faceci, dla których nie ma rzeczy niemożliwych. Bohaterowie operują mocnym i soczystym językiem, a dialogi przepełnione są sporą dawka humoru i akronimów militarnych oraz żargonu, co jest zabawne, ponieważ czytelnik poświęca trochę czasu na rozwikłanie wszystkich terminów.

Kurtyna Śmierci to kolejna wciągająca pozycja w twórczości Griffina, będącą połączeniem fikcji literackiej i faktów historycznych. Oczywiście powieść jest dość specyficzna i z góry dedykowana fanom mocnych i brutalnych historii szpiegowskich. Poza kilkoma wyjątkami całość jest raczej powolna, a autorzy stawiają na dobrze poprowadzoną intrygę, kosztem pędzącej akcji. Fani Griffina, którzy dobrze już znają styl autora, na pewno będą usatysfakcjonowani, szczególnie że pod kątem warsztatu, powieść prezentuje bardzo wysoki poziom. Polecam.

Kurtyna Śmierci
Autorzy: W.E.B. Griffin, William E. Butterworth IV
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: sensacja, szpiegowska
Data wydania: 31 lipca 2018

 

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.