Książkirecenzja książka

Wiedeń 1683. Rok, który zdecydował o losach Europy

Rok 1683 był dla całej Europy bardzo znaczący. To wtedy kreśliła się jej bliska i daleka przyszłość. Dla Polaków rok ten kojarzy się głównie z Odsieczą Wiedeńską zwaną również Wiktorią Wiedeńską, podczas której polski król Jan III Sobieski dowodzonymi przez siebie połączonymi siłami polsko-cesarskimi pokonał w bitwie pod Wiedniem dużo liczniejszą armię Imperium Osmańskiego, dowodzoną przez wezyra Kara Mustafę. Bitwa ta była ogromnym wydarzeniem i zdecydowała o losach Europy, jednak na tle całego 1683 roku była również zwieńczeniem wszystkich ważnych zdarzeń.

Ważne wydarzenia zaczynają się już od stycznia, kiedy to Imperium Osmańskie rozpoczyna triumfalny pochód w głąb Europy, a nad całym kontynentem zaczyna wisieć widmo klęski. Bowiem oto najpotężniejsza armia, jaką kiedykolwiek wystawiła Wysoka Porta, otwarcie dąży do konfrontacji ze światem chrześcijańskim. Oczy wszystkich zwracają się oczywiście na Wiedeń, jako stolicę największego chrześcijańskiego cesarstwa, które musi stanąć nie tylko w obronie ludzi, granic, ale i wiary.

Niestety gdyby to było takie proste, sprawa pewnie wyglądałaby całkiem inaczej. Zachodni sojusznicy skłóceni ze sobą nawet nie myślą o walce z Turkami. W samym cesarstwie też nie dzieje się wcale lepiej. Wewnętrzne problemy coraz mocniej dają o sobie znać. Wydawać się może, że klęska jest nieunikniona. Wtedy z odsieczą przybywa wojsko Królestwa Polskiego.

W książce Wiedeń 1683. Rok, który zdecydował o losach EuropyJohannes Sachslehner krok po kroku przedstawia wszystkie istotne sytuacje, które miały miejsce w roku 1683. Miesiąc po miesiącu kreśli kalendarium oparte na obszernych wiadomościach i faktach. Przedstawia również ówczesne tło społeczne i religijne, a ono na pierwszym miejscu kształtowało wygląd Europy. Konfrontuje ze sobą nie tylko islam i chrześcijaństwo, ale również przedstawia zderzenie protestantyzmu i katolicyzmu, sugerując że było to jedną z głównych przyczyn wewnętrznego skłócenia Europy.

Autor również skupia się wokół zwykłych ludzi, kreśląc opowieść o tych którzy uczestniczyli w tym konflikcie. Mowa oczywiście o żołnierzach, ale i cywilach. Rok ten był rokiem bohaterów, ale również wielu tysięcy ofiar. O nich autor nie zapomina. Pokazuje wiarę ludzi, która praktycznie z dnia na dzień uległa zatraceniu w wyniku zbliżającego się wielkimi krokami zagrożenia. W parze z tym szła utrata ufności wobec cesarza, który zamiast bronić swoich ludzi, pozostawił ich własnemu losowi.

Autor w swojej historii oddaje cały realizm tamtych wydarzeń, a to dzięki wielu szczegółom i opisom. Wiele miejsca poświęca on powstaniu węgierskiemu i samemu oblężeniu Wiednia. Prezentuje burzliwe negocjacje w celu zmontowania koalicji przeciw zagrożeniu tureckiemu. Kulminacyjnym momentem jest sama bitwa Wiedeńska, której też poświęcone zostaje dużo miejsca, z dokładną analizą jej konsekwencji.

Wiedeń 1683, to publikacja, która jest w stanie zaoferować bardzo dużo miłośnikom historii, a szczególnie omawianego okresu. Autor ukazuje przyczyny i skutki wojny z Turkami, również analizuje decyzje dowódców i poczynania austriackiej szlachty, wszystko na tle ówczesnej polityki. Jest to książka, która również pokazuje jak ogromne znaczenie miała polska interwencja i jak później zostaliśmy potraktowani. Jak wiele faktów zostało zapomnianych i jak umniejszano znaczenie pomocy Jana III Sobieskiego.

Wiedeń 1683. Rok, który zdecydował o losach Europy
Autor: Johannes Sachslehner
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Gatunek: literatura faktu, historia
Data: 12 września 2018

 

 

za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu:
http://www.wydawnictwoznak.pl/
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.