hothot 2inneinne książkaKryminalna KulturacjaKsiążkizestawienie książka

Najciekawsze kryminały I kwartału 2019

Dziś mamy dla Was zestawienie najciekawszych kryminałów pierwszego kwartału 2019 roku. To subiektywne zestawienie tytułów, które zrobiły na nas największe wrażenie i na które warto zwrócić uwagę, jeśli je przegapiliście.

ZOBACZ TERAZ: NAJLEPSZE POLSKIE KRYMINAŁY 2019 ROKU
Bartłomiej Grubich – Biegacz

Autor oddaje w nasze ręce fascynującą i bogatą w psychologiczne niuanse rywalizację, kreśli intrygujące portrety dwóch wątpliwych moralnie bohaterów, prowadzi zakamarkami zmieniającego się przez 20 lat Poznania. Opowieść o samotności, skrywanych żądzach i warunkującej nasze postępowanie przeszłości czyni z Biegacza szalenie angażujący thriller psychologiczny a zarazem niezwykle inteligentny i nieoczywisty debiut.
Eva Garcia Saenz De Urturi – Cisza Białego Miasta

Cisza Białego Miasta to nietypowa historia morderstw, które z niesamowitym rozmachem nawiedzają przepiękną hiszpańską Victorię. Sprawiają, że przeszłość łączy się z teraźniejszością budząc w lokalnej społeczności strach i przerażenie. W książce De Urutrii nic nie jest takie, jak na pierwszy rzut oka wygląda, a autorka zwodzi czytelników do samego końca. Z niecierpliwością czekamy na drugi tom.

Antii Tuomainen – Człowiek, który Umarł

Człowiek, który umarł to nieoczywisty kryminał, daleki od nazwania go rasowym przedstawicielem gatunku. Toumainen oferuje tu mnóstwo wątków obyczajowych i zmusza do refleksji nad sensem życia. Autor nie szczędzi też specyficznego czarnego humoru, który w sytuacji głównego bohatera pasuje idealnie. Dzięki tym zabiegom książka zdecydowanie wychodzi poza ramy gatunku, serwując coś nietypowego, ale wciągającego, co finalnie też potrafi zaskoczyć.

Piotr Rozmus – Piętno Mafii

Piętno Mafii utrzymuje czytelnika w stanie całkowitej niepewności. Wciąga do brudnego świata gangsterskich porachunków. Nikt tu nie może czuć się bezpieczny, a finalny happy-end, nakreślony jest trupami i cierpieniem. Rodzi to pewien dysonans, poprzez który autor manipuluje emocjami czytelników. Nie możemy opędzić się od myśli, że dramaty przedstawione w nowej powieści Rozmusa mogłoby przydarzyć się każdemu.

Ryszard Ćwirlej – Pójdę Twoim Śladem

Pójdę Twoim Śladem to pozycja dla miłośników retro-kryminału i powieści szpiegowskich, brawurowo nakreślona geneza Antoniego Fischera, bohatera książek Ćwirleja. Tym razem autor umiejscawia akcję w czasach bardzo ważnych dla Polski, brawurowo łączy nakreślone wątki, kreśląc historię która wciąga i trzyma w napięciu do finału. 

Katarzyna Puzyńska – Rodzanice

Rodzanice będą gratką dla miłośników twórczości Katarzyny Puzyńskiej. Autorka oferuje to, do czego nas przyzwyczaiła, ale odważnie dodaje nowe elementy i nie boi się postawić na kontrowersje. Zabiera czytelników do świata słowiańskich legend, seksualnych zwyrodnialców i dobrze znanych nam bohaterów, którzy muszą zmierzyć się z otaczającym ich brutalnym światem na tle pięknych i sielskich Mazur. Rewelacyjne zestawienie.

Jędrzej Pasierski – Roztopy

Roztopy to druga powieść Jędrzeja Pasierskiego. Jest tu wszystko, co dobra i wciągająca historia kryminalna mieć powinna. Intrygująca fabuła, tajemnice z przeszłości, fascynująca bohaterka z trudnym charakterem i lokalna społeczność, która nie przepada za obcymi. Całość zaś osadzona w tle malowniczych gór. Wszystko zmierza w dobrym kierunku. Czekamy na dalsze historie.

Stuart Turton – Siedem śmierci Evelyn Hardcastle

Sześćdziesiąt rozdziałów, pięćset stron i nie jedna, a kilka zagadek do rozwiązania – Turton stworzył coś, od czego nie można się wprost oderwać. Złamawszy schematyzm obecny w świecie kryminałów i sensacji, zaprezentował swoim czytelnikom coś, czego jeszcze nie było i wyróżniło się na tle innych powieści. W Siedmiu śmierciach czytelnik znajdzie intrygę, groteskę i humor oraz tajemnicę, wszystko zaś spowite obłoczkiem retro kryminału, wzorem tych, które mieliśmy okazję poznać u Christie. Główny lejtmotyw książki to tylko wisienka na torcie przy całej konstrukcji historii.  

Bernard Minier – Siostry

Siostry Bernarda Miniera to kolejny tom jednej z lepszych francuskich serii kryminalnych, trzymający czytelników w napięciu od początku do końca. Jest to opowieść o szaleństwie i zbrodni utrzymana w gęstej, mrocznej atmosferze. Drapieżna historia, która potrafi wzbudzać dzikie instynkty i wywołuje w czytelniku mnóstwo skrajnych emocji.

Piotr Borlik – Boska Proporcja

Boska Proporcja to kryminał, który prezentuje przede wszystkim mocną, oryginalną historię. Pozwala wniknąć do umysłu psychopatycznego mordercy i odkryć chociaż cząstkę jego toku myślenia. Autor ukazuje diaboliczną grę, którą prowadzą i jej krwawe skutki. Nie boi się ukazać drastycznych i makabrycznych scen, które przyprawią każdego o gęsią skórkę.

Jordi Sierra i Fabra – Sześć Dni w Grudniu

Sześć Dni w Grudniu to piąty tom cyklu o przygodach barcelońskiego policjanta Miguela Mascarella. Historia osadzona jest w realiach frankistowskiej Hiszpanii, kilka lat po zakończeniu wojny domowej i obaleniu rządzonej przez komunistów Republiki. Opowieść jest duszna i melancholijna, choć może nie do końca obiektywna. Między wierszami tej dobrej historii kryminalnej, autor ukazuje jednostronną wizję frankistowskiej Hiszpanii. Mimo to warto po ten tytuł sięgnąć.
 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RANKINGÓW, NEWSÓW I RECENZJI?
KLIKNIJ LUBIĘ TO!

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.