Arturo Perez-Reverte. Eva – recenzja

Arturo Perez-Reverte powraca na polski rynek z najnowszą powieścią. Eva, bo o tej historii mowa, stanowi kontynuację szpiegowskiej powieści Falco, która w zeszłym roku trafiła na półki naszych księgarń za sprawą wydawnictwa Znak. Autor kontynuuje wątek hiszpańskiej wojny domowej i konfrontacji przedstawicieli dwóch zwaśnionych stron.

Akcja rozgrywa się w roku 1937. Wojna wchodzi w decydującą fazę. Falco, niebezpieczny najemnik, pracujący dla strony narodowej nie ma czasu na odpoczynek. Dostaje kolejne zlecenie. Musi udać się do Tangeru, gdzie cumuje republikański statek towarowy przewożący złoto z hiszpańskich rezerw. Zadanie z założenia jest proste. Złoto nie może dostać się w ręce sowietów. W ostateczności jednostka ma zostać zatopiona. Problem w tym, że Tanger ma neutralny status i dopóki statek nie wyjdzie z portu nie można podjąć żadnych oficjalnych działań. Zaczyna się więc gra wywiadów i konfrontacja agentów.

Oczywiście nic tu nie jest proste i oczywiste. Nic nie idzie zgodnie z planem, a trup ściśle się gęsto. Bohater cały czas staje oko w oko ze śmiercią i do tej pory udaje się mu ją oszukiwać. Kolejne jednak zadanie sprawi mu mnóstwo trudności, szczególnie że do końca nie może być pewien kto jest wrogiem, a kto sprzymierzeńcem. Każdy czyha na jego życie, łącznie z tytułową Evą.

Ona uratowała mu życie, a później on wyrwał ją z rąk oprawców. Stoją po przeciwnych stronach barykady i żadne z nich nie cofnie się przed niczym, aby wykonać zadanie. Jednak uczucie które ich połączyło nadal gdzieś tli się w zarodku, jednak nigdy ich nie połączy, bo oddanie sprawie zawsze stoi na pierwszym miejscu. Ostatecznie dochodzi do konfrontacji, której wynik będzie trudny do przewidzenia.

Eva to przyzwoita kontynuacja Falco. Mieszają się tu bowiem typowo szpiegowskie elementy. Gra wywiadów, niebezpieczeństwo, porwania, przesłuchania i zabójstwa. Jakby tego było mało mamy jeszcze klasyczny obraz szpiega, uganiającego się za każdą piękną kobietą niczym James Bond, ale w hiszpańskim wydaniu. Pożądanie, namiętność i sex przeplatane wysoką temperaturą marokańskiego miasta i śmiercią czającą się w każdym zaułku.

Eva
Autor: Arturo Perez-Reverte
Cykl: Falco
Tłumaczenie: Marzena Chrobak
Wydawnictwo: Znak
Gatunek: powieść szpiegowska
Data wydania: 13 marca 2019

 

 

za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu:

 

http://www.wydawnictwoznak.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.