Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Remigiusz Mróz – Wyrok

Kordian Oryński wreszcie zdał egzamin na adwokata i może się podjąć pierwszej samodzielnej sprawy. Problemem jest tylko to, że została ona wybrana za niego przez Piotra Langera – nemezis jego i Chyłki. Oskarżonym jest nastolatek sądzony za podwójne, brutalne morderstwo w stylu Sadysty z Mokotowa. Wszystkie dowody wskazują, że chłopak jest winny i nawet Chyłka nie wróży wygranej w tej sprawie.

Wyrok to już dziesiąty tom serii o dwójce prawników – Joannie Chyłce i Kordianie Oryńskim, zwanym Zordonem, pióra „najgorętszego nazwiska polskiego kryminału” – Remigiusza Mroza. Po raz kolejny drogi bohaterów krzyżują się z Piotrem Langerem, którego para adwokatów broniła w swojej pierwszej wspólnej sprawie. Langer to psychopata, który nie ma żadnego współczucia i uwielbia gierki życiem innych, o czym Joanna i Kordian przekonali się niejednokrotnie.
Fabuła książki dzieli się na dwie części. W pierwszej głównym wątkiem jest sprawa Grzegorza Benzowicza – siedemnastolatka, oskarżonego o zabicie dwóch kolegów. Poziom brutalności morderstwa nie odbiega od „wyczynów” Langera, więc oprócz wybronienia chłopaka, gwiazdy kancelarii Żelazny & McVay próbują ustalić jakie jest powiązanie pomiędzy tymi dwoma osobnikami. Jest to też ta spokojniejsza część, choć zwrotów akcji jak zwykle nie brakuje. W drugiej prawnicy podejmują się konfrontacji z Langerem. Jest tu także więcej wątków osobistych dotyczących relacji Chyłki i Zordona, która przeżywa burzliwy okres. I tu już tempo znacznie wzrasta, aż do finału. I to jakiego! Mróz wie jak zakończyć swoje historie, tak abyśmy od razu chcieli sięgnąć po kolejny tom. Nadal nie spotkałem w książce mocniejszego zakończenia niż cztery ostatnie zdania Ekspozycji.

Wielbicieli pyskatej prawniczki oraz jej partnera na sali sądowej i poza nią do lektury zapewne nie trzeba namawiać. A jeżeli ktoś chce poznać ich historię to niech sięgnie najpierw po poprzednie dziewięć tomów, gdyż akurat do świata pary adwokatów nie da rady wskoczyć w dowolnym miejscu.

Tytuł: Wyrok
Autor: Remigiusz Mróz
Gatunek: thriller prawniczy
Wydawca: Czwarta Strona
Data premiery: 18.09.2019

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Czwarta Strona

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Bloger książkowy działający w sieci jako Czytalski, wychowany na książkach Alfreda Szklarskiego, Zbigniewa Nienackiego, serii o Trzech Detektywach i komiksach ze Spider-Manem. Obecnie specjalizujący się w klimatach kryminalnych, sensacyjnych i militarnych. Z pierwszego wykształcenia ekonomista, z drugiego informatyk.

Krzysztof Borzęcki

Bloger książkowy działający w sieci jako Czytalski, wychowany na książkach Alfreda Szklarskiego, Zbigniewa Nienackiego, serii o Trzech Detektywach i komiksach ze Spider-manem. Obecnie specjalizujący się w klimatach kryminalnych, sensacyjnych i militarnych.