Ryszard Ćwirlej. Pójdę Twoim Śladem – recenzja

Pójdę Twoim Śladem to czwarty tom retro-kryminalnego cyklu o przygodach Antoniego Fischera, autorstwa Ryszarda Ćwirleja. Chronologicznie jednak autor ukazuje początki pracy Fischera w policji, przenosząc nas do 1919 roku. Książka, podobnie jak poprzednie odsłony serii, ukazała się nakładem wydawnictwa Czwarta Strona.

Akcja rozgrywa się wiosną 1919 roku niedługo po zakończeniu powstania Wielkopolskiego, którego Antoni Fischer był uczestnikiem. Wcześniej jako żołnierz armii pruskiej brał udział w Wielkiej Wojnie. Obecnie oddelegowany zostaje do inspektoratu policji, gdzie ma budować jego struktury w odradzającym się państwie polskim. Początki nie będą łatwe, szczególnie że na śniadanie dostaje niemieckiego wisielca i zamordowanego francuskiego agenta. Sprawy zamiast kryminalne szybko robią się polityczne.

Autor kreśli niezwykle szczegółowy obraz ówczesnego Poznania, odtwarzając klimat minionych lat. Wraz z bohaterami przejdziemy ulicami miasta. Obejrzymy zabytki, ale zajrzymy do miejsc dużo mniej przyjemnych, ale za to bardziej interesujących. Zwiedzimy wnętrza kamienic i poznamy życie zwykłych ludzi. Wpadniemy do ówczesnych mordowni i poznamy tamtejsze towarzystwo. Odkryjemy podziemne tunele miasta. Spędzimy noc w celi i będziemy świadkami policyjnego przesłuchania. Te i wiele jeszcze innych perełek składa się na wciągającą całość.

Ćwirlej na kartach powieści kreuje również wiele niesamowitych postaci. Głównego bohatera zdołaliśmy już poznać, ale autor odkrywa przed nami jego początki jako poznańskiego policjanta. Poza tym poznajemy lokalnych opryszków, policjantów, a nawet pracowników rodzącej się w bólach agentury wywiadu. Cała paleta barwnych charakterów charakterów. Jedni poważni, inni denerwujący i zarozumiali, wielu niebezpiecznych, ale też kilku zabawnych. Obraz, który nimi maluje Ćwirlej jest niesamowicie urozmaicony z wieloma szczegółami, które nadają pikanterii tej historii.

Pójdę Twoim Śladem to pozycja dla miłośników retro-kryminału i powieści szpiegowskich, brawurowo nakreślona geneza Antoniego Fischera, bohatera książek Ćwirleja. Tym razem autor umiejscawia akcję w czasach bardzo ważnych dla Polski, brawurowo łączy nakreślone wątki, kreśląc historię która wciąga i trzyma w napięciu do finału. Z jeszcze większą niecierpliwością będę czekał na dalsze losy Fischera.

Pójdę Twoim Śladem
Autor: Ryszard Ćwirlej
Cykl: Antoni Fischer
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Gatunek: kryminał
Data wydania: 16 stycznia 2019

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Czwarta Strona

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.