HistoriaKsiążkirecenzja książka

Alexander Mikaberidze. Wojny Napoleońskie – recenzja

Alexander Mikaberidze to znany na całym świecie ekspert od epoki napoleońskiej. W Polsce znane są dwie jego książki, opowiadające o dwóch znaczących bitwach Napoleona. Teraz za sprawą Domu Wydawniczego Rebis, fani cesarza Francji, mogą zapoznać się z szerszą historią jego wojennych podbojów.

Wojny Napoleońskie. Historia Globalna. Tom 1 skupia się na czasie rewolucji francuskiej i trwa aż do klęski Napoleona w 1815 roku. Mówi się, że wojny napoleońskie to jeden wielki, trwający 23 lata konflikt wojenny, którego macki sięgały niemal na całą Europę. Był to konflikt, który bardzo odmienił nasz kontynent i cały świat i można śmiało powiedzieć, że był to pierwszy taki konflikt o zasięgu globalnym.

Autor tej naukowej publikacji prowadzi czytelnika po tym niezwykłym okresie w sposób przystępny i wciągający. Czyta się ją w ogromnym napięciu, nie mogąc wyjść z podziwu rozmachu z jakim jeden człowiek może wpłynąć na losy świata. Choć o Napoleonie Bonaparte słyszał niemal każdy, szczególnie w Polsce. Jego osoba pojawia się przecież w słowach naszego hymnu narodowego. To mało kto wie jaki naprawdę miał on wpływ na losy Polski i całej Europy.

Z tej nietypowej książki możemy się tego dowiedzieć. Choć tytuł jasno sugeruje, że autor skupia się na działaniach wojennych, to tak naprawdę jest to publikacja, która przedstawia szeroki społeczny i ekonomiczny kontekst działań Bonapartego. Nie brakuje tu polityki i władzy, która niemal zawsze idą w parze. Autor skupia się także na interesach handlowych i dyplomatycznych nie tylko imperium francuskiego, ale i poszczególnych państw.

Najważniejszym jednak elementem działań Napoleona są skutki, które po nich nastały. Świat został odmieniony, a niektóre konsekwencje widoczne są do dzisiaj. To jest najważniejszy element, który powinien nas skłonić do zapoznania się z tą fascynującą publikacją, będącą monumentalnym wkładem w zrozumienie nie tylko postaci Napoleona Bonaparte, ale całego tamtego okresu.


 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

 
http://www.rebis.com.pl/
 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.