Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Cisza Białego Miasta – recenzja

Victoria to piękne miasto w Hiszpanii, w kraju Basków. Jest również miejscem akcji kryminalnej historii Cisza Białego Miasta autorstwa Evy Garcii Saenz de Urturii, będącej zarazem pierwszym tomem wysoko cenionego w Hiszpanii cyklu Trylogia Białego Miasta. W Polsce powieść ta ukazała się nakładem wydawnictwa MUZA.

Bohaterem jest Unai López de Ayala zwany przez przyjaciół Krakenem. Zajmuje się kryminalnym profilowaniem i prowadzi najbardziej zagmatwane sprawy, próbując zapobiec kolejnym zbrodniom. Gdy miastem wstrząsa makabryczne morderstwo, na miejsce przybywa Ayala i inspektor Estibaliz, których łączą specyficzne relacje. Gdy Unai widzi zwłoki, wie że sprawa nie będzie miała łatwego końca.

Upewnia się w swoim przekonaniu, gdy dostaje mailową wiadomość od przebywającego prawie dwadzieścia lat w więzieniu Tasio Ortiza de Zárate, który skazany został właśnie za podobne zbrodnie. Unai rusza więc do wiezienia, licząc na jakikolwiek trop. Sprawa nie toczy się jednak po jego myśli, a wręcz przeciwnie. Szybko wracają stare demony, a wraz z nimi ruszy wyścig z czasem – ostatnią ofiarą mordercy okazuje się być Ayala.
Nie jest to ostateczne zakończenie, ale pewien nietypowy chwyt zastosowany przez autorkę. Narratorem jest bowiem Unai, ale przebieg śledztwa poznajemy z jego przemyśleń. On sam zaś leży w śpiączce i do samego końca nie wiemy czy z niej wyjdzie. Zabieg ten sprawia, że historia wychodzi poza ramy klasycznych rozwiązań i pozwala poczuć niewiedzę co do kierunku rozwoju fabuły. Poza tym autorka wprowadza wiele wydarzeń z przeszłości, które mocno komplikują fabułę i nie pozwalają tak łatwo przewidzieć jej zakończenia.

Poza samą historią, autorka serwuje nam wędrówkę po Viktori. Pięknym, starym, pełnym zabytków mieście w Hiszpanii. Poznajemy nie tylko zarys topograficzny miasta, ale przede wszystkim jego historię, zabytki, legendy i wierzenia. Całość zaś jest przesiąknięta niesamowitą baskijską kulturą.

Cisza Białego Miasta to nietypowa historia morderstw, które z niesamowitym rozmachem nawiedzają to przepiękne miasto. Sprawiają, że przeszłość łączy się z teraźniejszością budząc w lokalnej społeczności strach i przerażenie. Nic nie jest tu takie, jak na pierwszy rzut oka wygląda, a autorka zwodzi czytelników do samego końca. Z niecierpliwością czekamy na drugi tom.

Cisza Białego Miasta
Autorka: Eva García Sáenz de Urturi
Cykl: Trylogia Białego Miasta
Wydawnictwo: MUZA
Gatunek: thriller, kryminał
Data wydania: 27 lutego 2019

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU MUZA

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.