komiksrecenzja komiks

Pewnego razu we Francji. Tom 2 – recenzja komiksu

Sierota, imigrant, złomiarz, miliarder, kolaborant, bojownik ruchu oporu – Joseph Joanovic. Człowiek, który obrósł legendą. Dla jednych kryminalista, dla innych bohater. Wydawnictwo Non Stop Comic, serwuje nam drugi tom, historii tego niejednoznacznego człowieka, którą wykreowali Fabien Nury i Sylvain Vallee.

Joanovici wyemigrował do Francji w latach dwudziestych XX wieku i jako magnat złomu stał się jednym z najbogatszych ludzi w Europie. Podczas drugiej wojny światowej zostaje nazistowskim kolaborantem i spekulantem wojennym, który dostarcza nazistowskiemu reżimowi potrzebne mu metale, ale potajemnie wykorzystuje swoje bogactwo i wpływy do finansowania francuskiego ruchu oporu i uwolnienia Żydów z rąk nazistów.

To właśnie na tym drugim aspekcie, kreowana jest historia drugiego tomu. Joanovici, gdy osiągnął wielkie bogactwo, zaczyna myśleć o swojej dalszej przyszłości. Jest świadom, że to zwycięscy go osądzą. Mając dobre układy z Niemcami, liczy się z tym, że wojną mogą jednak wygrać Alianci. Postanawia więc zagrać na dwa fronty. Swoimi pieniędzmi zaczyna i znajomościami zaczyna  ruchowi oporu.

Historia  Nury’ego, choć przepełniona faktami i fikcją, kreśli obraz człowieka, którym nie kierowały żadne pozytywne wartości. Liczyły się dla niego pieniądze, które chciał utrzymać za wszelką cenę. Zarobił je kolaborując z Niemcami, a możliwość ich późniejszego wydania miało mu zapewnić wspiera nie ruchu oporu. Joano robił wszystko aby przetrwać w tych niebezpiecznych i zwariowanych czasach. Można sobie jednak zadać pytanie o granice, po której człowiek staje się z ofiary oprawcą. Joano chyba przekroczył je wszystkie.

Pewnego razu we Francji to obraz upadku moralnego człowieka. Ukazuje ona historię Joanovici, choć w wielu aspektach można ją przypiąć wielu ludziom, którzy w czasach wojennych aby przetrwać potrafili robić wiele złych rzeczy. Swoje bohaterstwo okupił złem i krzywdą innych. Choć pomógł wielu, wielu również skrzywdził. Wszystko to dla pieniędzy i władzy.

Pewnego razu we Francji. Tom 2
Twórcy: Fabien Nury, Sylvain Vallee, Delf
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Gatunek: komiks
Data wydania: 11 października 2023

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.